Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) i předsedy představenstva společnosti Thermal-F Ivana Chadimy by stavební práce měly začít ještě letos. Na opravy hotelu i bazénu je vyčleněno 580 milionů korun, přičemž 300 milionů zaplatí ministerstvo financí, dalších 148 milionů přispěje Státní fond životního prostředí jako dotaci na energetické úspory a zbytek pokryje úvěr také od fondu.

K rekonstrukci komplexu potřebuje ministerstvo povolení odboru památkové péče Magistrátu města Karlovy Vary. I když hotel není kulturní památkou, nachází se v památkové zóně města. „Oficiálně není vydáno žádné závazné stanovisko. Samozřejmě o záměrech rekonstrukce víme, ale nic jsme neschválili, komunikace probíhala jen ve formě konzultace,“ uvedl vedoucí oboru památkové péče magistrátu Antonín Haidlmaier.

„Šest pater hotelu, která se nerekonstruovala nikdy, by se měla začít opravovat ještě letos,“ řekl Chadima. Stavaři by hotel měli opravit za tři roky. „Je to naplánováno tak, aby hotel byl při rekonstrukci v provozu. Pokud se bude muset zavřít, měla by to být jen chvíle o Vánocích,“ podotkl Chadima. K hotelu přibude i parkoviště.

Ministerstvo financí teď jedná se zájemci o provozování Thermalu, který by měl hotel po rekonstrukci převzít. Jméno partnera by se veřejnost měla dozvědět po prázdninách. „Jednáme s partnerem, který má zkušenosti s provozováním takovýchto objektů,“ oznámila Schillerová.

Objekt bazénu musí napřed projít koncesním řízením, aby mohla rekonstrukce začít. Koncese je státní povolení k provozování některých vybraných živností, většinou ve smyslu povolení pro cizince nebo společnost, která nemá sídlo v České republice. U objektu bazénu by toto řízení mělo být, stejně jako výběr partnera pro provoz a rekonstrukci bazénu, do konce roku hotové. .„Strategického partnera hledáme primárně pro hotel. Jsme si ale vědomi toho, že bazén a hotel nejde oddělovat, samostatně nemůžeme pokračovat v koncesním řízení a samostatně jednat o partnerovi. Musíme to provázat,“ řekla Schillerová.
Ministerstvo očekává, že město bude ve věci rekonstrukce komplexu aktivní. „Při rekonstrukci bazénu chceme zapojit vřídelní vodu, nebo vybudovat parkoviště pro návštěvníky. K tomu potřebujeme, aby se zapojilo i město,“ vyzvala Schillerová.

„Iniciativa o termálním parku, tedy využívání vřídelní vody pro objekt bazénu, vzešla od města už v minulých letech,“ řekl primátor Petr Kulhánek (KOA). „Město na jednání představenstva bylo pozváno naposledy asi na podzim 2017, o projektové dokumentaci nebo vizi ministerstva nevíme nic,“ doplnil Kulhánek.

Kromě rekonstrukce čeká hotel i změna vedení. „K 24. červenci mi končí mandát a poprosil jsem, aby mě už nejmenovali,“ oznámil Chadima. „Rekonstrukci by to nemělo ohrozit, všechno je nachystané a nevidím důvod, aby to nešlo,“ dodal Chadima. V představenstvu se tak uvolní další místo. „Obě místa bude potřeba doplnit,“ sdělila Schillerová.

V roce 2016 hospodařila společnost Thermal-F se ztrátou 1,64 milionu, a to při obratu 174 milionů. Podle Schillerové je pravděpodobné, že v červených číslech skončí i letos.

Hotelový komplex Thermal je brutalistní stavba, kterou navrhli manželé Machoninovi v 60. letech pro dění filmového festivalu, jehož srdcem je dodnes. První hosti se zde ubytovali v roce 1977.