„Takové jeřáby má firma Hanuš, od níž máme stroj zapůjčený, pouze tři. Své rameno dokáže vysunout až do výšky 141 metrů. Takových jeřábů v republice příliš není a pokud je potřebujeme, je nutné si ho včas dopředu zarezervovat. Vše musí být na takovou akci připravené,“ vysvětloval na místě Josef Pistrák, stavbyvedoucí společnosti Lizdroj, která stavbu a opravu mostů ve Kfelách nyní provádí. „Společně s jeřábem putovaly do regionu čtyři s návěsy s potřebnou technikou, například závažím. Protože jde o složitý transport, vezlo se to do Kfel v noci. Na místě jsme pak jeřáb skládali šest hodin,“ dodal stavbyvedoucí. Samotná montáž nosníků je v současné době už poměrně jednoduchou záležitostí, jde v podstatě o složení dílů skládačky, které ale musí do sebe dobře zapadat.

Jak upřesnila Dana Zikešová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má akci starosti, na prvním z mostů ve směru z Plzně do Karlových Varů, a jenž prošel demolicí, osazuje Lizdroj 11 nosníků z odlehčeného betonu o délce 30 metrů. „Jejich celková hmotnost je 330 tun. Cena stavebních prací na tomto mostě činí bezmála 33 milionů korun. Na druhém mostě, který rekonstruujeme, se v těchto dnech takzvaně brokuje mostovka. Pečetí se také vrstvy a hydroizoluje mostovka. Oprava tohoto mostu vyjde téměř na 15 milionů korun,“ doplnila mluvčí ŘSD.

Zdroj: Kopecká Jana

Práce na mostech trvají už rok a půl a řidiči kvůli tomu musí projíždět přes objížďku řízenou semafory. Pro zprovoznění hlavního tahu je potřeba, aby byly hotové oba mosty, což je v plánu podle ŘSD do konce roku. Komplikace na stavbě nastaly během loňských letních prázdnin, kdy dělníci od původní zhotovitelské firmy Raeder & Falge opustili pracoviště, protože společnost skončila v insolvenci. Její představitelé dlouhé týdny s ŘSD nekomunikovali. Silničáři se pak následně rozhodli vyhlásit na zakázku nové výběrové řízení a před rokem stáli také před otázkou, jak naložit z rozestavěným dílem a zda nedokončený nový most zbourat a nebo ho zakonzervovat. Nakonec zvítězila konzervace, která ovšem ŘSD přišla na dalších 3,3 milionu korun.

Karlovy Vary - Rýnský dvůr
Rýnský Dvůr je v likvidaci, Karlovy Vary odkoupení části prostor odmítly