Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech pomalu končí, festivalového byznysu nejsou ale bohužel ušetřeny ani karlovarské lázeňské parky. Sanace po desetidenní zábavě přijde město pěkně draho. Jak už Deník před pár dny komentoval, ke komerci je využito každé vhodné i méně vhodné místo poblíž řeky Teplá. Stage a ohromné stany s občerstvením zabraly travnaté plochy ve Dvořákových a Smetanových sadech, na něž se řadový Karlovarák bojí šlápnout, protože považuje toto území tak nějak za posvátné. "Letos je to opravdu maximální," konstatoval ředitel Správy lázeňských parků Miroslav Kučera.

Přiznal, že oprava poničených travnatých ploch bude stát stovky tisíc korun. Firmy, které parky využívají během festivalu, platí ovšem za pronájem takřka pakatel. "Nájem je padesát korun za metr čtvereční na den. Tyto peníze slouží zároveň v podstatě jako kompenzace za poničené plochy. Pronajatých jsou stovky metrů čtverečních a staveb je v parcích opravdu letos nejvíce v celé historii," poznamenal ředitel Kučera. "Festival a pronájmy parků beru jako povinné zlo. Město chce žít a v tomto mu ustupujeme. Karlovy Vary by si ale měly jasně říci, zda chtějí, aby lázeňské parky sloužily pro lázeňské návštěvníky a nebo pro pár dní pařby."

Ředitel parků předpokládá, že firmy opustí parky do středy 13. července. Pak okamžitě začne jejich léčebná procedura. Travnaté plochy totiž netrpí jen lidmi, kteří po nich chodí, ale i velkým suchem. "Na trávníky použijeme hnojivo a spustíme závlahy na maximum. Máme na to ale jisté limity, protože vodu čerpáme z Teplé a vodovodní systém se nám může při příliš velkém odebírání ucpat. Až firmy odjedou, budeme zjišťovat finální školy. Předpokládám ale, že budeme muset pokládat i nové trávníkové koberce," uvedl ředitel Kučera.

Dodal, že vandalové letos naštěstí příliš vysoké škody v parcích nenapáchali. Vytrhali například pár rododendronů ve Dvořákových sadech v části pod Zahradní ulicí.