VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orchestr se nikdy neflákal, říká nový ředitel

Karlovy Vary - „V budoucnu se budeme snažit orchestr přibližovat mladým lidem,” tvrdí jmenovaný ředitel KSO Šimon Kaňka

23.9.2011 6
SDÍLEJ:

Šimon Kaňka, ředitel KSOFoto: Deník/ Petr Przeczek

Odborná komise zvolila do vedení Karlovarského symfonického orchestru Šimona Kaňku. Ten už jako pověřený ředitel těleso vedl od listopadu minulého roku. Od 1. října je jmenován ředitelem oficiálním. Jaké má představy o budoucnosti KSO a jaká panuje aktuálně v souboru atmosféra, sdělil ředitel v následujícím rozhovoru.

Už od listopadu 2010 jste byl v KSO jako pověřený ředitel a zároveň koncertní mistr. Pomohly vám tyto zkušenosti? V čem chcete ve funkci pokračovat?
Tyto zkušenosti mi samozřejmě velmi pomohly. Poznal jsem detailně provoz orchestru i z té manažerské stránky, protože hudebníkem jsem v něm od roku 2006. Jsem velmi rád, že mě komise do funkce vybrala, protože myslím, že se nám některé věci už podařily a takto máme šanci pokračovat. Chceme například blíž spolupracovat se školami a přiblížit naši hudbu i mladším lidem. Naši abonenti jsou totiž spíše starší lidé a mladé to do sálů na naše koncerty zatím bohužel tolik neláká.

Někteří lidé kritizovali, že jste jako pověřený ředitel zároveň i hrál jako hudebník. Prý není dobré dělat takto dvě věci najednou. Změní se to nějak od 1. října?
Je pravda, že jsem to takto za dobu pověřeného ředitelování praktikoval. Bohužel to ale v té době ani jinak nešlo. Od 1. října už se soustředím na manažerské záležitosti a hrát koncerty už nebudu. Samozřejmě bych nástroj ale vzal do ruky, pokud by byla nějaká kritická situace a orchestr potřeboval pomoc. V tom případě bych se ale vzdal nároku na honorář.

Kolik má v současné době orchestr zaměstnanců? Chcete nějak měnit počty koncertů v příštích letech?
Aktuálně je zaměstnanců 73 a zatím navyšování počtu nechystáme. Co se týká počtu koncertů, tak budeme uvažovat o snížení kolonádních vystoupení, ale nemělo by být nijak dramatické. Uděláme maximum pro to, aby bylo koncertů dostatek a měly špičkovou kvalitu. Orchestr se nikdy neflákal a rozhodně s tím nebudeme začínat.

Orchestr vstupuje do 177. koncertní sezony. Můžete říct, co jste připravili nového?
Naprostými novinkami jsou zavedení řady komorních koncertů a předplatitelská řada C zaměřená na sólisty výhradně z řad orchestru. Komorní koncerty v naší nabídce chyběly, naposledy se v programové nabídce objevily v sezoně 1996/97. Byla po nich poptávka jak od abonentů, tak od hostů. Připravili jsme řadu koncertů, v nichž se představí špičková komorní profesionální tělesa české scény a soubory, které tvoří především hráči našeho orchestru. Většinou jsou to první hráči nástrojových sekcí. Co se týká řady C, v minulosti orchestr sice nabízel tři předplatitelské řady, ale řada koncertů se sólisty, kteří jsou výhradně hráči Karlovarského symfonického orchestru, nebyla v nabídce nikdy.

Kde se vzal nápad připravit předplatitelskou řadu se sólisty Karlovarského symfonického orchestru?
Jde o předplatitelskou řadu C. V minulosti sice orchestr tři předplatitelské řady nabízel, i s tím, že řada C byla zaměřená na sólisty, ale řada koncertů se sólisty, kteří jsou výhradně hráči KSO, nebyla v nabídce nikdy. Protože máme v orchestru vynikající hráče, vznikla nyní řada deseti koncertů, na nichž mají abonenti a návštěvníci možnost sólisty z řad KSO opravdu poznat. Ale naši hráči se jako sólisté představí i na některých koncertech v ostatních předplatitelských řadách.

V programu je podstatně více děl současných autorů či autorů dvacátého století, než v minulosti bylo zvykem. Je to dáno snahou přiblížit se právě těm mladším posluchačům?
Podle mého názoru jde o program velice moderní, kde jsou díla současných autorů a díla „klasických” autorů, mezi nimiž je i několik těch, která v Karlových Varech dlouho nezazněla. Jádrem programu jsou skladby z klasicko-romantického období. Pokud má jít orchestr nahoru a být pro město reprezentativní značkou, je takový program sezony opravdu nezbytně nutný. Tento směr jsme mohli zvolit díky podpoře současného vedení města. Říkám to z jediného prostého důvodu - protože to tak prostě je.

Zdražovali jste ceny vstupného na koncerty? Jak se to projevilo v zájmu lidí?
Vstupné na koncerty je skutečně zhruba o deset patnáct procent vyšší, ale musím říct, že zájemců paradoxně přibývá, za což jsme velmi rádi. V budoucnu chceme také posílit naše mimokoncertní aktivity, jako je například natáčení CD a podobně. Ostatně máme za úkol od zřizovatele zvýšit samofinancování KSO. Chtěli bychom docílit toho, aby bylo naše samofinancování alespoň 17 procent. Doufejme, že se nám podobných čísel podaří dosáhnout.

Orchestr se představil také v letním kině. Jak se vám tam hrálo? Chtěli byste v podobných aktivitách pokračovat?
V letním kině byla naprosto úžasná atmosféra a určitě bychom se do něj ještě někdy rádi vrátili. Je to krásné místo, ale na druhou stranu to samozřejmě není místo speciálně připravené pro tento druh koncertů. Ovšem na druhou stranu ten pocit, když jsme hráli pro 1600 posluchačů, byl úžasný. To je pro hudebníka vždy skvělý zážitek, když vystupuje pro takové množství lidí. Velmi tedy doufáme, že se nová koncertní sezona povede a lidé si nový program přijdou rádi poslechnout a budou si z koncertů odnášet jen ty nejlepší a nejpříjemnější pocity. Uděláme pro to maximum. ⋌

Autor: Jan Havelka

23.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení