O situaci jednal ve středu 7. prosince s karlovarskou primátorkou Andreou Pfeffer Ferklovou (ANO) a Mračkovou Vildumetzovou karlovarský hejtman Petr Kulhánek (KOA). Ze schůzky ale žádné řešení zatím nevzešlo. Podstatné tedy bude právě pondělní jednání krajského zastupitelstva. "Jako možné řešení se nabízí oddělit bazén od Domova mládeže jako extra zařízení. Jinak to ekonomicky udělat nejde," nastínil hejtman. Bazén totiž domov mládeže provozuje jako doplňkovou činnost, která je ročně ve ztrátě dva miliony korun, letos dokonce překoná hranici tří milionů. A protože jde o doplňkovou činnost, nemůže do toho kraj jako zřizovatel vstupovat a ztráty školnímu zařízení kompenzovat. Domov mládeže se tak snaží o vyrovnané účetnictví komerčním pronajímáním internátu na úkor ubytování pro studenty. To, že by se bazén účetně, právně a administrativně oddělil jako vlastní zařízení, by mohlo problém vyřešit. Pak už by ho kraj mohl finančně podporovat.

Ilustrační foto.
Jízdné v karlovarské hromadné dopravě může podražit. Rozhodnou zastupitelé

"Překvapilo mě, že paní ředitelka domova mládeže nechce bazén provozovat. S tímto postojem jsme se už setkali v roce 2019, kdy byly tlaky na uzavření bazénu, ale tehdy jsme s tím na kraji nesouhlasili. Nájemné za bazén se přitom za poslední roky opakovaně navyšovalo. Ještě v roce 2019 to bylo 700 korun, o rok později už 1700 a dnes se vybírá za hodinu 2300 korun. Takové částky se snad neplatí v žádném jiném bazénu v regionu," konstatovala exhejtmanka Mračková. "Navrhujeme, aby se bazén k 1. lednu nezavíral. Musíme si nejdříve všechno prověřit a ne vydat rozhodnutí o uzavření jen měsíc předem," pokračovala.

Jak následně vysvětlila primátorka, na území města funguje ještě bazén na Růžovém Vrchu, v Alžbětiných lázních, v KV Areně a v Thermalu. Dodala, že s Thermalem město počítat nemůže. "Kapacity KV Areny jsou naplněny, plno má i škola na Růžovém Vrchu. Otázkou je obsazenost Alžbětiných lázní. Musíme si uvědomit ale, že i veřejnost ráda plave a že i jí musíme nechat kapacity volné," uvedla Pfeffer Ferklová.

Podle Kulhánka je pět bazénů na padesátitisícové město v České republice unikátem, navíc ten na pedagogické škole je využíván jen z 35 procent. "Máme informace, že bazény lidi pojmou. Je ale pravda, že některé kluby nedostaly prostor pro přijetí," připustil Kulhánek.

Ilustrační foto
V Nové Roli se otevírá zubní ordinace. Lékařka si účtuje za pohovor stokoruny

Dodal, že existují také rozporuplné informace, jak je na tom technologie bazénu v domově mládeže. Zatímco jedny hovoří o nákladech za mnoho milionů, správce bazénu Václav Novosada říká, že je dobrá a že oprava bude stát maximálně desetitisíce korun. "S menšími úpravami může fungovat i deset let. Mám za to, že vytíženost bazénu je mnohem vyšší. A domnívám se, že vedení domova tam zkrátka bazén nechce," poznamenal správce Novosada.

Technici z KV Areny podle jejího jednatele Romana Rokůska v nejbližších hodinách udělají kontrolu techniky bazénu v domově mládeže, aby na pondělním jednání měli krajští zastupitelé alespoň nějaké informace o jejím skutečném stavu. "Volíme, zda má být bazén v KV Areně pro kluby nebo spíše pro veřejnost. Od vedení města jsem dostal pokyn, že má především sloužit pro širokou veřejnost," doplnil Rokůsek.

A co na situaci říká sama ředitelka Domova mládeže Hana Volánková? "V současné době s nárůstem cen energií a celkovým stavem bazénu, kde je ještě původní technologie, není v možnostech organizace financování jeho provozu. V roce 2016 byla zpracována studie investičních nákladů na rekonstrukci bazénu. Tato studie byla postoupena zřizovateli. Cena 2300 korun za hodinu byla stanovena kalkulací ekonomického oddělení, přesto není dostačující. Co se týče vyššího využití, například pro mateřinky a školy, tak parametry bazénu neodpovídají potřebám mateřských škol ani nižším ročníkům základních škol. Vzhledem k tomu, že bazén nemá žádné doplňkové služby, propagace nepřivedla žádné nové plavce," reagovala ředitelka Volánková. Dodala, že je rozhodně zastánkyní bazénu, ale že jeho provoz je opravdu velmi náročný. Rekonstrukci potřebuje nejen on, ale i pokoje, kde bydlí studenti.