Odchod zdůvodňují nespokojeností s některými kroky nemocnice, nesouhlasí také s výsledkem výběrového řízení na post primáře ortopedie. Nemocnice slibuje, že zajistí případnou náhradu včas.

VOLBA PRIMÁŘE SE NĚKTERÝM LÉKAŘŮM NELÍBÍ

Záměr podat výpověď oznámili lékaři veřejně na sociálních sítích. V otevřeném dopise upozorňují na vytíženost svého oddělení, která by podle jejich názoru mohla být menší, kdyby vedení nemocnice vyslyšelo návrhy na změnu. „Pod vedením primáře Vastla se podařilo zvýšit počet výměn velkých kloubů až k šesti stům za rok, zavedly se nejmodernější trendy v operativě. Tím se ortopedie v Sokolově opakovaně zařadila mezi nejvýkonnější pracoviště v České republice,“ píší. „Přesto, že zájemců na operaci je v současné době 2000, naše podněty ke zvýšení operativy nebyly na ředitelství opakovaně vyslyšené. Z tohoto důvodu je čekací doba na endoprotézu přibližně čtyři roky, což je čtyřikrát déle než jinde v republice,“ upozorňují.

NA ENDOPROTÉZU SE ČEKÁ NECELÉ DVA ROKY

S jejich tvrzením nemocnice nesouhlasí. „Čekací lhůta na endoprotézu rozhodně není čtyři roky, ale před pandemií byla v rozmezí rok a třičtvrtě až dva roky,“ vypočítává mluvčí nemocnice Markéta Singerová. „Současné kapacity využíváme maximálně efektivně. S dalším rozvojem se počítá, stejně jako v jiných odděleních,“ říká mluvčí.

Lékaři a vedení nemocnice se rozchází i v názoru na výběrové řízení. Dlouholetý primář Oldřich Vastl se rozhodl na konci roku 2020 z funkce odejít. Jako náhradu za sebe vybral svého kolegu z nemocnice. Vedení ale vyhlásilo výběrové řízení, ze kterého vzešel jako primář jiný kandidát, Filip Veselý. Do Sokolova přijde z německého Freibergu. „Řadu let tu pracoval jako zástupce primáře ortopedie a úrazové chirurgie,“ přibližuje Singerová. Odborné znalosti získal lékař v pražském Motole i v zahraničí.

Nynější tým ortopedů hodnotí jeho působení v zahraničí spíše jako překážku, nejsou spokojení ani s jeho osobností. „Zvolený kandidát absolutně nesplňuje naše odborné a především morální hodnoty. Navíc nemá žádné vazby na karlovarský region,“ kritizují volbu vedení. "Přáli bychom si, aby se situace uklidnila a nadále jsme mohli poskytovat péči našim pacientům v Nemocnici Sokolov. Pokud však vedení preferuje svého kandidáta před sehraným týmem sedmi ortopedů, nezbývá nám než se s tímto rozhodnutím smířit a ukončit pracovní poměr k 28. únoru,“ uzavírají své vyjádření ortopedi.

JE TO NEPŘÍJEMNÉ, ALE VYPOŘÁDÁME SE S TÍM

Vedení nemocnice si za svou volbou stojí. Výtky na svou adresu berou od lékařů jako zástupný problém, za jejich hrozbou vidí osobní důvody a nelibost nad změnou, tedy zavedením nového systému práce. „Je rozdíl mezi odpovědností za lékařský zákrok a odpovědností za chod celé nemocnice, jejíž je ortopedie součástí. Od začátku se snažíme si s kolegy z ortopedie vše vyjasnit, zatím bez úspěchu. Jen vzkazují svůj nekompromisní postoj prostřednictvím médií, kdy si jako rukojmí berou pacienty,“ hodnotí ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

Pokud se současná sestava oddělení rozhodne opravdu odejít, nemocnice je připravená. Věří, že náhradu se podaří zajistit v čas a nebude nutné odsouvat plánované zákroky. „Takovou možnost vůbec nepřipouštíme. Aktuálně spolu s novým primářem přijdou ke stávajícím dvěma lékařům další dva, se kterými jsme již podepsali smlouvu. Komunikujeme i s dalšími lékaři,“ potvrzuje mluvčí Markéta Singerová.

PRIMÁŘ CHTĚL SKONČIT SÁM

Na pozici primáře ortopedie vypsalo vedení nemocnice výběrové řízení loni v listopadu poté, co dnes už bývalý primář oznámil, že chce z vlastní vůle na vedoucí pozici skončit k prvnímu lednu letošního roku. Ve dvoukolovém řízení tak komise, ve které zasedal i bývalý primář, hodnotila čtyři kandidáty.

„Vím, že odborná komise vybrala nového primáře odpovědně a dobře. Nebudu rád, pokud se současná sestava oddělení ortopedie opravdu rozhodne odejít, ale na tuto možnost jsme připraveni. Máme odpovědnost zejména vůči pacientům, proto začínáme jednat s ortopedy, kteří by tu pracovali na plný úvazek, což v dosavadní praxi běžné nebylo. Jedno je jisté – Nemocnice Sokolov v žádném případě nesleví z nastavené kvality ortopedické péče,“ uzavírá zdravotní ředitel nemocnice Jiří Štefan.