Příští rok počítá Ostrov se třemi velkými investičními akcemi. Je to výstavba nové hasičské zbrojnice, dokončení nástavby družiny na Základní škole Májová a rekonstrukce domu kultury. Kolem ní se hodně diskutovalo na posledním jednání zastupitelstva. A to především proto, že opozici nebylo jasné, proč se navyšoval rozpočet této městské organizace. Konkrétní odpovědi se ovšem nedočkala. „Co se týče rekonstrukce, ještě nemáme hotovou projektovou dokumentaci. Podle ní se pak bude odvíjet i termín omezení provozu. Dotace bude činit 44 milionů korun,“ uvedl na zastupitelstvu místostarosta Pavel Čekan.

Zásadní rekonstrukce modernizace domu kultury za 75 milionů korun začne v dubnu, hotová má být za rok a půl. Během ní se má ze zařízení stát multifunkční kulturní a kreativní centrum se špičkovým scénickým osvětlením a ozvučením velkého sálu. „V budoucnu by tu pak mohly hostovat i soubory, které sem kvůli zastaralé technice jezdit nemohly nebo nechtěly. Brzy budou vyhlášena dvě výběrová řízení na stavební a technologickou část modernizace objektu,“ upřesnila mluvčí úřadu Lucie Kubešová.

Největší investicí příštího roku bude už zmiňovaná výstavba zbrojnice za 74 milionů korun, kterou zcela hradí město. Jak připomněla mluvčí úřadu, na zelené louce se začalo stavět na konci roku 2022, hotovo má být už v březnu 2024.

Advent v německém Krušnohoří a Schwarzenbergu.
Jako v pohádce. Sousední německý Schwarzenberg během adventu nadchne i dospělé

„Co se týče dokončení nástavby družiny, jde o dotační projekt za 42 milionů, na němž se město podílí 12 miliony. Začali jsme s ní už více než před rokem, zatím ji hradí město ze svého, ještě totiž není kompletně uzavřena smlouva s poskytovatelem dotace,“ poznamenala Kubešová. „Proto jsme částku ve výši 30 milionů zatím nemohli zapojit do příjmů města pro rok 2024 a stane se tak nejspíš až na konci jara,“ upřesnil Čekan. Přistavuje se celé jedno patro družinového pavilonu, kde bude v budoucnu i multifunkční sál pro konání různých školních i komunitních akcí. Při té příležitosti se také upravují učebny v přízemí včetně školní jídelny. Stavba bude dokončena v létě 2024.

Jak mluvčí Kubešová dodala, i v příštím roce bude Ostrov myslet na bydlení. Bude totiž pokračovat v rekonstrukci městských bytů, z nichž většina je v centru města v domech postavených v 50. letech minulého století. „Město vyčlenilo na jejich rekonstrukce 8 milionů. Byty budou poté nabízeny obálkovou metodou občanům města k dlouhodobému užívání, jde o osvědčenou praxi,“ doplnila s tím, že v rozpočtu jsou zahrnuty také opravy komunikací a mostků v místních částech města Ostrova, jako jsou Maroltov, Květnová nebo Hluboký, a to více než za 5 milionů korun. „V roce 2024 dojde třeba i na dlouho očekávanou rekonstrukci a výstavbu nové komunikace v další místní části, ve Vykmanově, která bude stát 12 milionů korun,“ uzavřela Kubešová.