Letošní ročník nabídl oproti loňskému jednu podstatnou novinku.Poprvé se mohlo hlasovat nikoliv pro ohroženou památku jako v předešlých dvou ročnících, ale pro zachráněnou památku na Karlovarsku.

„Můžete nám tak pomoci ocenit úsilí majitelů těchto objektů, kteří původně zanedbané či zchátralé objekty zrekonstruovali a tím je zachránili před zkázou," píše se na oficiálním webu soutěže.

V letošní nové kategorii si podle výsledků zatím nejlépe stojí Klášterní areál v Ostrově. Ten má na svého největšího konkurenta, a to Zámek a zámecký pivovar v Chyši, náskok necelých 250 hlasů.

„Lhal bych, kdybych neřekl, že jsme do této soutěže za tímto výsledkem šli," řekl starosta Ostrova Pavel Čekan a doplnil. „Pro město by bylo vítězství velkým úspěchem. Navíc jsem moc rád, že zrekonstruované památky nejsou muzeem, ale slouží lidem."

Radost z nově zrekonstruovaného areálu dokládá i diskuze pod hlasováním. „Vím, jak tento klášter vypadal za komunistů, když jsem studoval na zdejší průmyslovce. Je to krásný pohled na Fénixe, který vstal z popela," napsal Pavel Ries.

Soutěž a přehlídka Stavby Karlovarského kraje vznikla v roce 2001 a od té doby se koná každý rok. Stavby hodnotí nejen odborníci, ale také široká veřejnost.

Oficiální výsledky budou známy dnes večer, kdy budou vyhlášeny na slavnostním večeru v karlovarském Městském divadle.