Památník bude připomínkou nedobrovolného pobytu a utrpení politických vězňů v jáchymovských lágrech, stejně jako jejich podílu na stavbě města Ostrova.

„V rámci roku Svobody, který jsme vyhlásili u příležitosti třicátého výročí sametové revoluce, se chceme jaksi vypořádat s minulostí,“ vysvětluje místostarosta Ostrova Marek Poledníček.

Památník se má stát používanou součástí veřejného prostoru a zdaleka nemá jít jen o pietní místo, kde se budou klást květiny a zapalovat svíčky. „Nejvýznamnější část pomníku již v Ostrově je. Je jím budovatelské sousoší na vrcholu domu kultury, které vytvořil akademický sochař Jaroslav Šlezingr během svého věznění v táboře L ve Vykmanově a Věži smrti,“ pokračuje dále místostarosta.

Právě budovatelské sousoší se vedení radnice snažilo nějak propojit s parkem, kde má být nový památník postaven, a proto vznikla myšlenka periskopu, který pohled na sousoší umístěné na střeše budovy umožní. „Na konečné podobě památníku jsme spolupracovali s mladou architektkou Terezou Kupkovou, která před časem dělala diplomovou práci na téma památníku u nedaleké Věže smrti ve Vykmanově,“ pokračuje dále Marek Poledníček. Parkem mezi bankou a kulturním domem tedy povede cesta zaříznutá v terénu jako symbol nesvobody a nemožnosti vystoupit. Cesta navíc bude kamenná. Nejprve budou umístěny kameny nepravidelných tvarů, které postupně přejdou k pravidelně ořezaným a jednotným.

„I toto bude symbolem cesty k totalitě a nesvobodě, která návštěvníky dovede právě k periskopu, z nějž uvidí sousoší,“ doplňuje místostarosta a zmiňuje, že volba mladé architektky nebyla náhodná. Její pradědeček byl vězněn na Mariánské. „Nepoznala jsem ho, jeho příběh mám zprostředkovaný prababičkou a dědou, ale i tak mě toto téma velmi zajímá,“ uvedla Tereza Kupková. Základní kámen nového památníku by měl být v Ostrově položen 17. listopadu letošního roku a hotový bude do jednoho roku.