Starosta Jan Bureš jen marně krčí rameny a říká: „Je to letitý problém a je to o lidech. Nemáme nastavené poplatky za pejsky na maximální hranici. To znamená, že na některé věci doplácíme z rozpočtu, ale donutit pejskaře, aby si po svých miláčcích uklízeli, není v našich silách.“

Smutné prý je, že většinou uklízejí lidé po malých psech a chovatelé těch velkých, po nichž zůstane velký kopec, dělají, jako by se jich to netýkalo.

Ilustrační foto.
Muž napadl družku pěstmi do obličeje

Město vloni od majitelů psů vybralo necelých čtyři sta tisíc korun. Poplatek za jednoho psa mají ve městě stanoven na 800 korun za rok v obytných domech a 350 korun v rodinných domcích a nebytových prostorách. Senioři a invalidé platí méně. Podle zákona by ale mohla radnice za psa inkasovat až 1 500 korun, což starosta odmítá. „Celkem u nás bylo v roce 2019 přihlášeno 1 218 pejsků. To je zhruba o padesát více než v roce předešlém. Každoročně zaznamenáváme mírný nárůst,“ upozorňuje starosta a zmiňuje, že určitým problémem je i volný pohyb psů ve městě. „Máme městskou vyhlášku, kde je definována povinnost majitelů psů uklízet po nich. A je tam také uvedeno, kde mohou být psi puštěni z vodítka,“ dodává Jan Bureš s tím, že tyto věci jsou o slušnosti a ohleduplnosti lidí. Pochytat všechny neukázněné pejskaře je podle něho nemožné.