Zima postupně odeznívá, začíná jaro a regionální hrady a zámky se probouzí k životu a připravují se na rušnou turistickou sezonu. Každoročně je navštíví několik set tisíc návštěvníků, kteří k nám do regionu přijíždějí z celého světa. Češi však tradičně jezdí nejvíce, je to dáno jejich zájmem o historii a památky.

Celoročně otevřený památkový matador loketský hrad již nebude jedinou otevřenou památkou, kterou můžeme v zimě v našem kraji navštívit. Známé památky jako je například Kynžvart, Bečov nebo Valeč budou plně otevřeny již od 31. března 2012. „Existuje však možnost si již nyní prohlídku v těchto objektech objednat pro větší skupiny a nebo když se sejde více náhodných návštěvníků najednou, tak je ochotní správci na prohlídku vezmou.“ s úsměvem vysvětluje náměstek pro správu památkových objektů Lukáš Lojín z Národního památkového ústavu – územní pracoviště Loket.

Řadu památek také čeká další rekonstrukce. Nejvýznamnější práce budou probíhat v Bečově, kde se bude rekonstruovat a obnovovat až do roku 2016. „Rekonstrukce začala v roce 2011, kdy nám byl přiznán dotační titul. Obnova se týká nejstarší části tzv. středověkého hradu, jde o Horní hrad s přilehlými Pluhovskými domy, podle Pluhů z Rabštejna. Postupně budeme obnovené prostory zpřístupňovat veřejnosti“, dodává Lojín.

V sobotu už otevřel hrad Hauenštejn. „Mile nás překvapil zájem lidí přišlo jich několik desítek. Jsme rádi, že se k nám lidé stále vracejí a vždy se zajímají co máme nového,“ pochvaloval si Pavel Palacký, majitel Hauenštejna.

Na hradě už také byla první letošní brigáda. „Dobrovolníci dávají hrad do pořádku na sezonu, uklízejí a připravují ho na návštěvníky. Srdečně na hrad všechny zveme,“ dodal majitel.

Hrad se postupně daří dávat do pořádku.

(jda, jah)