Ahmad Zohoor pracoval po studiích v Libereckém kraji a poté přesídlil do Karlových Varů, kde pracuje na koronární jednotce kardiologického oddělení karlovarské nemocnice.

Jenomže plány mu zkřížilo Ministerstvo vnitra. To lékaři před časem neprodloužilo povolení k pobytu. Ahmad Zohoor totiž při studiu pobíral stipendium a musel dodržet stanovené podmínky. Mezi jinými se zavázal, že po ukončení studia opustí Českou republiku a vrátí se zpět do vlasti.

Za lékaře se ale postavilo vedení Karlovarského kraje a díky jeho intervenci se doba jeho odchodu odložila. „Jsem rád, mým přáním je v Karlových Varech zůstat a nadále pracovat," uvedl včera lékař, jemuž se navíc lázeňské město velmi líbí. Navíc je v kolektivu velmi oblíben a mezi lékaři i pacienty má podle vedení nemocnice velmi dobrý kredit.

„Jeho odchod by nemocnici rozhodně poškodil už proto, že zařízení obtížně shání erudované specialisty. Přestože mohl pochybit při dodržení podmínek stipendijního programu, věřím, že jeho nedobrovolný návrat do domovské země není nezbytný," uvedl krajský náměstek Jakub Pánik (ČSSD). Ten okamžitě kontaktoval ministra zdravotnictví Němečka a ministra vnitra Chovance. A byl úspěšný.

Ahmad Zohoor má šanci na vydání zaměstnanecké karty, kterou uděluje Ministerstvo vnitra cizincům pracujícím na území republiky. „Vše postupně směřuje k tomu, že se lékaři podaří uspět i s žádostí o povolení k trvalému pobytu," dodal náměstek Pánik. Zvláště v období, kdy se především regionální nemocnice potýkají s nedostatkem lékařů, by odchod Ahmada Zohoora situaci zbytečně komplikoval. Vstřícný krok obou ministerstev náměstek Pánik oceňuje. „Velmi si vážím přístupu ministra vnitra Milana Chovance a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, kteří záležitost pomohli řešit, a lékař může zatím zůstat v místě, kde pracuje, pomáhá lidem a kde se cítí doma," zdůraznil náměstek. V Karlovarské krajské nemocnici nyní pracuje celkem 87 cizinců, a to včetně Slováků, z téměř 1 300 zaměstnanců. Vzhledem k častým odchodům lékařů z Karlovarského kraje do sousedního Německa stavy zdravotnického personálu v místních nemocnicích velmi často doplňují právě lékaři z cizích zemí.