Rozhovor s jednou z nejstarších členek Krušnohorské krajky, Libuší Fajtlovou (87) z Chebu, přináší nejen pohled do světa paliček, trpělivosti a pečlivé práce, ale také ukazuje krajkářství v novém světle.

Jak dlouho paličkujete a co vás ke krajkářství přivedlo?
Paličkuji již třicet let. Paličkování je pro mě zábavou v důchodu, právě odchod do něj byl hlavním důvodem, proč jsem začala paličkovat. Mojí lektorkou byla paní Jánská z Aše, ale jezdila jsem také na kurzy do Prahy.

Co paličkujete nejraději, máte nějaký oblíbený styl nebo vzor?
Nejraději tvořím obrázky nebo krajinky. Momentálně pracuji na paličkované panence. Stylů a technik je opravdu mnoho, například cuchanina, hráška, očka… Od těch nejjednodušších až po ty opravdu složité. Mou nejoblíbenější krajkou je vláčka, která je nejsložitější, nejnáročnější, ale řekla bych, že také nejkrásnější.

Kolik času vám zabere upaličkovat středně velký obrázek nebo krajinku?
To nedovedu přesně říci. Jeden malý čtvereček, který jsme před nedávnem paličkovaly na kurzu, nám zabral přes deset hodin.

Paličkovaná krajka je tedy velice časově náročná?
Ano, velmi důležitá je trpělivost a hlavně pečlivost. Jakmile se vám něco nepovede, hned je to vidět a práce už není zcela čistá.

Vzpomenete si na technicky nejnáročnější krajku, kterou jste paličkovala?
Na výročí 950 let města Chebu jsme tvořily mlýnskou architekturu. Já jsem dělala Špalíček, hrad a františkánský kostel. Vystavovaly jsme na Špejcharu, kde naše architektury sklidily úspěch. Když jsem jezdila do Prahy, vytvářely jsme také krajky na výstavu do Řecka, tématem byly pražské motivy. Podle vlastního návrhu jsem tvořila kostel v Emauzích, líbilo se mi na něm, jak je propletený.

Jaký materiál k paličkování používáte?
Používáme převážně hlazené bavlněné nitě a perlovky. Když se něco učíme, tak s hrubším materiálem, tedy s perlovkami. Paličkujeme na měkkém kulatém nebo plochém polštářku, kterému se říká herdule. Nutné jsou samozřejmě paličky.

Jak často se schází Krušnohorská krajka a jak dlouho jste její členkou?
Členkou Krušnohorské krajky jsem od jejího založení, tedy od roku 2006. Scházíme se jednou za měsíc, vždy první sobotu v měsíci.

Víte, kolik má spolek členů?
Je nás přesně devadesát sedm.

Pořádáte také zájezdy nebo výlety?
V květnu jsme jely na klubový zájezd do Klatov, bylo nás 21, měly jsme dokonce svůj autobus. V Klatovech jsme se sešly s tamními krajkářkami. Bylo to moc hezké setkání, podívaly jsme se do paláce skla a do muzea, připravena pro nás byla také hostina a výstava krajek. Jedna klatovská krajkářka dokonce paličkovala kusy dortu!

Paličkovat se dá tedy úplně cokoliv? Nejen dečky, které si velká část společnosti představí, když se řekne krajkářství?
Ano, opaličkovat se dají i sklenice, vázy nebo obaly na svíčku. Paličkovat můžete právě nejen klasické dečky ale také postavy, budovy, obrázky a krajinky. Dokonce i šperky, vánoční ozdůbky nebo svatební kytku do vlasů!

Sdružení Krušnohorská krajka se účastní mnoha projektů, ať už výtvarných nebo benefičních. Byla jste nějakého součástí?
Karlovarských akcí se zúčastňujeme, přispíváme, ale my jako chebské krajkářky máme hlavně své aktivity. Nedávno jsme paličkovaly pro hudební festival FIJO, kde se sešlo dvanáct dětských dechových souborů, pro které jsme vytvořily 29 paličkovaných krajek. Dělaly jsme dva druhy, kruh s notovou osnovou a krajku s emblémem chebského Špalíčku uprostřed, ta se líbila nejvíce. Dále děláme pravidelně výstavy do infocentra. Tam jsme například na Vánoce vystavovaly madony.

Jak velká je vaše chebská komunita krajkářek?
Zapsaných je nás 14, ale vždy záleží na okolnostech, jak je kdo nemocný nebo podle času. Pravidelně se nás schází přibližně 10 a jednou za dva týdny k nám dojíždí dvě krajkářky z Kynšperka. V Chebu už jsme vyhlášené, máme dokonce své vlastní vizitky.

Má dnes i mladší generace zájem o paličkování?
Chodila k nám dvě děvčata, 12 a 14 let. Po půl roce, když se naučily základy, ale z časových důvodů přestaly. My, chebské krajkářky, jsme většinou důchodového věku.

Zkoušela jste naučit paličkovat svá vnoučata nebo děti?
Všechna má vnoučata paličkovala, když byla menší. Hlavně na chalupě. Všechny děti se to naučily, ale žádné z nich u paličkování nezůstalo. Snad jen jedna vnučka má k paličkování sklony a jednou se k němu i vrátí.

Je náročné učit někoho, kdo nemá s paličkováním žádné zkušenosti?
Není to náročné, ale důležité je najít si k tomu všemu vztah. Když tenhle základ chybí, tak si uděláte nějaký ten pásek, naučíte se základy, ale pak to skončí. Ve spolku v Chebu se nás vystřídalo už přes čtyřicet.

Existuje také nějaký krajkářský časopis?
Ano, například Krajka a paličkování. Alenka (krajkářka z Chebu) se účastnila soutěže právě v tomto časopisu. Tématem byla gotika.

Co vás na paličkování nejvíc těší?
Jsem vdova, a tak je pro mě kromě zábavy a potěšení z paličkování dalším důvodem, proč paličkuji, také to, že se s ostatními krajkářkami každé pondělí scházíme. V Klubu důchodců máme svůj koutek, který můžeme využívat při našich setkáních. Člověk se tak dostane do společnosti.

Veronika Marcinková