Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkový úřad v Lokti se otevírá lidem a zvyšuje péči o historické dědictví

Karlovarský kraj - Památkáři se přiblíží veřejnosti

18.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Loketské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) včera otevřelo nově vytvořené konzultační centrum, které má sloužit širokému okruhu veřejnosti. Nové pracoviště zároveň zavádí konzultační dny.

Rozhodující část památkové agendy se týká záměrů obnovy kulturních památek nebo objektů na území s plošnou památkovou ochranou, které řeší garanti s působností v rámci správních obvodů obcí s rozšířenou působností.

„V servisních odděleních jsou zařazeni specialisté zajišťující průzkumové práce, archeologii a dozor nad restaurátorskými akcemi. Oddělení evidence a dokumentace spravuje archivní fondy, odbornou knihovnu a řeší agendu přípravy prohlašování za kulturní památky,“ vysvětlil bývalý ředitel loketského pracoviště NPÚ Tomáš Wizovský.

Všechny tyto činnosti jsou podle něj určeny pro veřejnost a v konzultačním centru je tak vytvořen prostor pro setkávání, jednání a řešení problematiky týkající se památkového fondu a péče o něj.

Současně se slavnostním zprovozněním konzultačního centra byl představen projekt, na kterém se spolu s NPÚ podílí Občanské sdružení Vladař na ochranu a výzkum archeologických lokalit, které má od města Loket v užívání gotickou Černou věž (původně součást loketské městské brány).
„Na tomto základě bude moci územní odborné pracoviště pro Karlovarský kraj využít prostory ve věži k instalaci sezonních expozic zaměřených na prezentaci výsledků odborných činností památkového ústavu, a to především s vazbou na historické město Loket,“ uvedl Tomáš Wizovský.
Černá věž je jednou z výrazných městských dominant a pro prezentaci činnosti NPÚ má mimořádný význam. Je situována v těsném sousedství pracoviště, spolu s jeho objekty tvoří půvabný architektonický celek.

Věž má značný turistický potenciál a může se tak stát výmluvným symbolem sepětí odborné státní instituce památkové péče s historickým městem Loket a základní platformou kontaktu s širokou veřejností.

„První výstava, plánovaná na hlavní návštěvnickou sezonu 2011, bude zaměřena na poznávání stavebního vývoje a historie městských domů v Lokti,“ nastínil plány Tomáš Wizovský, který včera odstoupil z funkce.

Včerejší slavnostní společenské události se zúčastnila i generální ředitelka NPÚ, zástupci Karlovarského kraje, pověřených obcí a představitelé města Lokte.

Autor: Ivana Kalinová

18.3.2011
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení