Ty nemají právě nárok na dotace z Ministerstva kultury a jejich majitelé jsou tak odkázáni jen na krajské rozpočty. S pomocí těchto příspěvků by se tak měla dočkat oprav řada objektů, některé ale možná skončí po rozdělování s prázdnou. Vloni šlo na obnovu památek a hodnotných objektů celkem 5,5 milionu korun.

„Rada schválila jednotlivé příspěvky do dvou set tisíc korun. Celkem tedy za 4,09 milionu korun. Vyšší příspěvky nebo příspěvky pro obce pak musí schválit zastupitelstvo," uvedla mluvčí Karlovarského kraje Veronika Severová. Zastupitelstvo Karlovarského kraje pak schválilo 3,2 milionu korun vysokou podporu.

Příspěvku se má dočkat například kostel Navštívení Panny Marie ve Skokách. Sem poputuje 51 tisíc korun na dílčí opravu střešní krytiny včetně poškozených klempířských prvků. Zastupitelstvo navrhlo také 350 tisíc korun na restaurátorskou obnovu dřevěných prvků a fasády Švýcarského dvora v Kyselce.

Díky krajským prostředkům by měly také pokračovat opravy a odstraňování havarijních stavů v areálu hradu v Andělské Hoře a 70 tisíc má zamířit také na obnovu části historického vodního příkopu k dolu Mauritius u Hřebečné.

Radní pak navrhují největší příspěvek v kraji do Horního hradu v Toužimi. I když se celkové náklady na kompletní rekonstrukci krovu a zakrytí spadlé části hradu pohybují přes pět milionů korun, jejich půlmilionový příspěvek má pomoci městu se zbytkem postupných oprav střechy.

„Doufám, že se jednou dočkám opravených všech památek. I když je mi jasné, že není jednoduché, aby se dostalo na všechny," posteskl si vášnivý turista Radim Tolar z Karlových Varů. Jeho slova jsou pravdivá, neboť z příspěvků se nejspíše nedostane na celou řadu žadatelů, kteří tak minimálně pro tentokrát ostrouhají.

S nulovým návrhem příspěvku se tak bude potýkat například kostel sv. Petra a Pavla ve Žluticích, kde Římskokatolická farnost žádala 80 tisíc na obnovu střechy věže nebo perninský kostel Nejsvětější trojice. Zde církev žádala o stotisícový příspěvek na odstranění havarijního stavu stavebních výplní věže.

Také kaple sv. Barbory v Jáchymově bude bez příspěvku. Město tu žádalo o 700 tisíc na obnovu střechy, a to včetně okapů.