A není se čemu divit. Lukáš startoval na své oblíbené trati, 15 kilometrů klasicky, a palce mu nedrželi jen ti nejbližší, ale celá republika.
Třeba i děti na Základní škole Masarykova v Ostrově. „Naši kluci jsou ve škole a místo vyučování budou koukat na olympiádu. Paní učitelka Kuncová se rozhodla oželet vyučování a celá třída fandila," přidala Kateřina Bauerová, která ale závody na Božím Daru nedokoukala.
„Přesunula jsem se do Jáchymova. Společně jsme fandily s Lukášovou maminkou a sestrou," řekla.
Prázdné ulice v krušnohorské vesničce jasně dokumentovaly, že hlad po sledování závodu je velký. Tuto idylku narušilo jen pár courajících se turistů.
Minuty před startem místního rodáka si fanoušci krátili především hodnocením jeho konkurentů. „To tedy jsou manekýni, no podívejte se na ně," hodnotila Iva Staňková první desítku běžců.
Debata se stočila také k počasí, které vládne v Soči. „Běhat v tričku v téměř 14° Celsia? To mohli pořádat spíš tady u nás. V Rusku to vypadá na letní olympiádu," přidala Iva Staňková.
Každý střih televizních závěrů na Lukáše Bauera kvitovala naplněná kavárna penzionu Daro potleskem a skandováním. To platilo i při doběhu do cíle, když v aktuálním pořadí dojížděl Lukáš Bauer na čtvrtém místě. „Pojď, pojď, pojď," křičeli všichni společně.
Obrovského uznání se dostalo i vítězi Dariovi Colognovi. „Klobouk dolů před jeho výkonem. Běžel opravdu výborně," smekla před Colognou členka LK Slovan Karlovy Vary a fanynka Lukáše Bauera na Božím Daru Jitka Peřina.
Poklonu vysekl Bauerovi přes telefon i starosta Božího Daru. „Moc mě mrzí, že jsem si závod nevychutnal společně s našimi fanoušky. Bohužel pracovní povinnosti mi to nedovolily. Musím však pochválit své kamarády, kteří mi informace sdělovali pomocí telefonu skoro v reálném čase," řekl starosta Jan Horník. Ten běžcův výkon a umístění přirovnal k získané medaili. „Opět dokázal, jak je fantastický. Na začátku olympiády jsme nepřemýšleli, zdali ho slavnostně uvítáme. Nechtěli jsme to zakřiknout. Nyní tak máme příjemné povinnosti to vymyslet," uzavřel Horník.
Oddaní fanoušci přijdou do kavárny fandit svému sousedovi v neděli, kdy se poběží štafeta. „Moc se těšíme, uvidíme, jak to dopadne," dodala Staňková.