VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pedagogové na ZŠ Komenského se bouří

Karlovy Vary - S blížícím se závěrem školního roku houstne na základní škole Komenského atmosféra. A ředitelce Monice Preňkové se rozpadá pracovní kolektiv. Jednadvacet zaměstnanců sice stojí na její straně, ale dvacet dalších pracovníků, převážně učitelů, stojí proti ní. A tato skupina bere své rozhořčení nad poměry ve škole vážně. Vstoupili do stávkové pohotovosti.

4.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„Stále věříme, že celou situaci na škole důkladně a objektivně prošetříte, a my tedy nebudeme nuceni přistupovat k podobným krokům a budeme se moci plně věnovat výuce a výchově našich žáků," píší primátorovi Kulhánkovi (KOA). Magistrát je totiž zřizovatelem základních škol ve městě a řešení problémů na této škole je v jeho kompetenci. Tito pedagogičtí pracovníci jsou totiž rozhořčeni odvoláním zástupkyně Světlany Klečkové z funkce, které ředitelka se souhlasem rady města iniciovala. To pokládají za účelové a vedené snahou zbavit se nepohodlného svědka, morálně silného, s autoritou u žáků.

„Už delší dobu jsou ze strany rodičů a zaměstnanců školy podávány různým institucím včetně magistrátu města stížnosti, jež se týkají ředitelky Preňkové. Jedná se především o nevyjasněné financování, zastrašování a útisk zaměstnanců školy, neřešení šikany mezi žáky, arogantního chování a podobně, které podstatně ovlivňují dobré fungování školy," uvádějí nespokojení zaměstnanci s upozorněním, že ředitelka na stížnosti odpovídá opakovaně vyhýbavě a nedostatečně. Podle nich ředitelka selhala ve svém základním úkolu, a to ve vedení vzdělávací instituce. „Její další setrvání ve funkci je pro nás nepřijatelné a žádáme její odvolání," stojí v prohlášení.

Ředitelka Preňková ale s tvrzením zaměstnanců nesouhlasí a důrazně je odmítá. „Obdržela jsem dopis, kde se část pedagogů ze školy zmiňuje o stávkové pohotovosti. Bohužel zde napadají krok, který je zcela v mé kompetenci jako ředitelky školy, kdy mám plné právo jmenovat a odvolat zástupce, k nimž mám důvěru. Odvolání bylo schváleno radou města.

Pochybení paní zástupkyně, kdy neoprávněně zaregistrovala svůj soukromý spolek na adresu Základní školy Jana Amose Komenského bez předchozího souhlasu statutárního města, je zřejmé," argumentuje. Další skutečnosti, které jsou v dopise zmiňovány, už byly podle ní prověřovány nezávislými orgány magistrátem města i Českou školní inspekcí. „Ovšem ani to některým pedagogům zřejmě nestačí a argumenty slyšet nechtějí. Tento přístup mě velmi mrzí, protože se celá léta snažím o kvalitní chod školy a přípravu žáků. Doufám, že žáci do situace budou zatahováni co nejméně, s učiteli se snažím komunikovat a vysvětlit jim, že odvolání mé zástupkyně je mou pravomocí. Paní zástupkyni byla nabídnuta pracovní pozice učitelka s rozsahem výkonu práce plného úvazku, a to na dobu neurčitou. Snažím se, aby se situace vyřešila, ale nenechám se rozhodně stavět před ultimáta," vysvětluje a dodává, že celá situace ji velmi mrzí, je nepříjemná, přesto pořád věří, že žáky školy do tohoto sporu nikdo zatahovat nebude.

Do sporu tak zasáhne zřizovatel, tedy karlovarský magistrát. Už zítra se s celým pedagogickým sborem sejde primátor Petr Kulhánek (KOA), který se pokusí výbušnou atmosféru zklidnit. „Vyslechnu si všechny argumenty pro i proti ředitelce. Výhrady jsou zatím v obecné rovině a rád bych, aby je učitelé i vedení školy více konkretizovali. Pak o všem bude znovu jednat rada města," uvedl.

Autor: Ivana Kalinová

4.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Místo zón rezervace. UNESCO chrání lázeňský trojúhelník

Baarová měla oči mandlové a Mandlová barové.

Jak by vypadaly rozhovory mezi Baarovou a Mandlovou?

Roháči a ZUŠ Choir Melodie zazpívají koledy v Pluhově domě

Horní Slavkov – I v letošním roce zahrají Roháči na „Pluháči“. Jeden ze svých vánočních koncertů odehrají právě v koncertním sále Pluhova domu.

Pohřešovanou ženu našli. Na pomoc bylo pozdě

Sokolovsko - Od sobotního večera pátrali sokolovští policisté po 52leté ženě z Chodova. Ta nakonec byla nalezena, přivolaný lékař jí však už nemohl pomoci.

Dominanty města jsou z papíru

Aš - Několik ašských dominant se dočkalo papírového vydání. Zájemci si budou moct z vystřihovánek slepit modely ašské radnice, muzea, Bismarckovy rozhledny na vrchu Háj, věž Neubergu v Podhradí a areál minerálního pramene v Dolních Pasekách.

OTÁZKA PRO: Hanu Bartošovou, starostku obce Teplička

Maximální rychlost, kterou řidiči smí projet obcí Teplička, se snížila ze sedmdesáti kilometrů v hodině na padesát. Proč k tomu došlo?

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT