Vyhláška, která vešla v obecnou platnost 1. ledna tohoto roku nařizuje jedněm majitelům psů platit poplatek ve výši pět set korun a druhým majitelům ve výši patnáct set korun.

„Je známo, že tento poplatek ze psů není na úklid města, ale má regulační úlohu. Za úklid města občané platí ze svých daní. Chápeme proto toto rozlišování jako krajně nespravedlivé. Většina obcí v České republice toto neuplatňuje,“ řekla iniciátorka petice Monika Knirschová.

„V pondělí 19. března byla předána další část podpisů na podporu petice proti úpravě poplatků za psy. Archy čítaly dalších několik stovek podpisů. Karlovarští pejskaři se tak v žádném případě nechtějí s novou vyhláškou smířit,“ dodala.

 „Jsme toho názoru, že nová vyhláška s sebou nese mnohem náročnější správu poplatků. V době, kdy je v poslanecké sněmovně navrhováno zrušení poplatků ze psů, požadujeme poplatky pro všechny držitele ve stejné výši, a to bez ohledu na velikost či rasu psa. Nejlepší by byly polatky v takové výši, jakou mají nově určenou držitelé psů v rodinných domech,“ podotkla iniciátorka.

Kromě poplatků musí majitelé psů řešit i jiné rozpory. „Pro chovatele je rovněž šibeničním termínem věk k přihlášení psa. Ten by měl být ve výši tří měsíců od narození. Pro prodej štěňat je však někdy potřeba i šesti měsíců, pokud chce chovatel umístit štěně do dobrých rukou,“ dokončila Knirschová.

(hni)