„Během té doby jsme zažili úsměvné chvilky, ale také jsme museli čelit lidem, kteří přišli volit ve vyloženě špatné náladě. To všechno ale k této práci patří. Dělám ji ráda, zajímá mě, jak lidé reagují. Vždy mi to něco přinese,“ vysvětluje paní Alena.

Výhrůžky od voličů nezažila, zato humor ano. „Lidé jsou při příchodu do volebních místností překvapeni, jak funguje abeceda. Musí si ji zopakovat, aby věděli, ke které volební komisi patří a kde mají volit. V minulých krajských volbách se nám stalo, že přišel volit tak čtyřicetiletý pán a ležérně před nás hodil občanský průkaz se slovy ´tak to je moje stará´. Člen komise mu odpověděl, že je hodný, že komisi jeho starou předvedl, ale kde má ten nový občanský průkaz? Čekali jsme, jak pán zareaguje, protože volby jsou přece jenom vážná věc a snižovat je není na místě. Pán se ale jenom pousmál a celou záležitost vzal s humorem,“ líčí jeden ze zážitků Alena Pokorná.

Někteří lidé ale přicházejí podle ní volit i negativně naladěni.

„Jeden volič nám všem vynadal, co jsme to za komisi a jak to vedeme, když jsme před školou neodklidili psí exkrementy. Prostě si na nás vybil negativní energii, odvolil a šel,“ dodává paní Alena.

Podle ní se nejenom v tuhnické základní škole, ale ve všech volebních komisích jejich členové snaží o dobrou atmosféru a vlídné prostředí. „Lidé se ptají, ale pětadevadesát procent z nich ví, jak volit a informace si předem opatří. Například ale jeden pán chtěl při senátních volbách volit kandidáty do Poslanecké sněmovny a vynadal nám, že mu v tom děláme zmatek,“ dodala paní Alena.

Členové volebních komísí nemají práci jednoduchou. Nejprve musejí volební místnosti připravit a pak v nich trávit desítky hodin. V pátek volby začínají ve čtrnáct hodin a končí ve dvaadvacet hodin. V sobotu musejí být na místě před osmou hodinou ranní a volební místnosti uzavírají ve čtrnáct hodin. Pak ale musejí hlasy sečíst a odevzdat.

„Nestalo se nám, že by se někdo dožadoval volit po uzavření volební místnosti, ale zvykli jsme si na to, že pejskaři chodí volit mezi posledními. Vyvenčí psa a ještě do urny hodí hlas. S tím už počítáme,“ vysvětlila Alena Pokorná.

Členové volebních komisí mohou své místo opustit pouze se svolením předsedy, a to maximálně na dvě hodiny. Jídlo? Obdrží stravenky a za ty si jej mohou koupit. „Je to zodpovědná práce, ale také zajímavá. Vždy mi to něco přinese. Na magistrátu jsem pracovala deset let, z toho osm v kanceláři primátora. S lidmi to není jednoduché, ale to mě nikdy nevadilo,“ dodala Alena Pokorná.