V zahraničí mohou zůstat tři týdny a pak by je v Česku čekala povinná čtrnáctidenní karanténa. Senátor a božídarský starosta Jan Horník je z takového rozhodnutí rozpačitý a vyčkává na jeho další upřesnění. I tak má pro české pracovníky jedno řešení. „Ideální by bylo je na přechodné období zaměstnat v Česku. Už teď ubývá na české straně naopak německých pendlerů, takže některá místa jsou neobsazená a je to znát. Je ale potřeba, aby na to vláda okamžitě pružně reagovala,“ říká Horník. Úplné uzavření hranic vítá. „V sousedním německém Oberwiesenthalu už hlásí první případ nakaženého a skutečnost může být daleko horší. V Německu to s koronavirem trochu podcenili, s opatřeními jsou čtrnáct dní za námi,“ konstatuje senátor. Lidé, kteří jsou na kontaktu se sousedním Německem závislí, jsou opravdu zoufalí. „Ubytování mi v zaměstnání nabídli už před pár dny. Jenomže bych tam mohla bydlet jen já a rodinu bych musela nechat doma, včetně staré maminky, o kterou se starám. A tak jsem tuto možnost odmítla,“ reaguje paní Jaroslava z Jáchymova, která za hranicemi pracuje jako pradlena.

Další obyvatelka Krušnohoří je zase v úplně jiné situaci. „Za normálních okolností se pohybuji na obou stranách hranice, podnikám na Božím Daru, ale žiji v Oberwiesenthalu, kam chodí i jedno mé dítě do školy. Nyní jsem hlavněv Německu. Jsem tedy v opačné situaci než čeští pendleři a ta je naprosto absurdní. Co budu dělat já a moje rodina? Bydlet v Čechách nemůžu, protože tam nemám zázemí, i když tam žijí moji rodiče. To bych se k nim musela nastěhovat s celou rodinou i s vybavením,“ dodává Češka s tím, že v této oblasti žije mnoho těch, co mají rodiny na obou stranách hranic.

Rozhodnutí o uzavření hranic pro pendlery vítá hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis. "Je to kompromisní řešení, které považujeme za vhodné, omezí se tak riziko šíření nákazy koronavirem, ale pendleři budou mít dále možnost pracovat v SRN a zajistit své rodiny," okomentoval rozhodnutí Kubis. "Dopisem také oslovím bavorské a saské vládní prezidenty, aby společně se zaměstnavateli vyšli našim přeshraničním pracovníkům vstříc a pomohli jim najít ubytování a situaci usnadnit," dodal.