Zaměstnavatel dal Kristýně nabídku, že jí uhradí ubytování, jako samoživitelka musela odmítnout. „Děti do Klokánku prostě nedám,“ říká s nadsázkou. „Pomaličku se smiřuji s tím, že možná o práci přijdu, už je toho moc. Zaměstnavatel mě držel od jara, ale tohle není výhodné pro nikoho. Asi bych ho i pochopila,“ připouští Šimková.

Sasko a Bavorsko podmínky pro vstup pendlerů na své území ještě ladí. Už je ale jasné, že pracovníkům mimo zdravotnictví, sociální služby a zemědělství hrozí karanténa, a tím znemožnění zapojení se do pracovního procesu v běžném režimu. Zaměstnavatelé proto tlačí na dočasné přestěhování pendlerů do Německa. Některé bude omezení stát nejspíš i místo.

Německá vláda už avizovala, že od neděle bude považovat celou Českou republiku za kritickou oblast s vysokým výskytem koronavirových mutací a obnoví stálé kontroly na hranicích. Je jisté, že zaměstnanci bez výjimky pro kritickou infrastrukturu se nevyhnou karanténě. Bavorsko hovoří o pětidenní karanténě, Sasko dokonce o čtrnáctidenní. "Znamená to, že všichni, kdo nedostanou výjimku, si musejí najít v Bavorsku či Sasku ubytování nebo zůstat doma. Jednotlivci se musejí domluvit se svými zaměstnavateli, jak budou situaci řešit," říká Zuzana Vintrová, předsedkyně Asociace pendlerů ČR.

Policisté kontrolují řidiče na D6 za obcí Hory.
Okresy "pod zámkem": Na schůzku s klientem nedojel, neměl potvrzení z práce

A někdy je bohužel řešením výpověď. V práci, v Bavorsku, musel skončit i pendler z Chebu Pavel (příjmení redakce zná). „Mě rovnou vyhodili. Pracoval jsem pod agenturou. Ta nechtěla zaměstnancům platit ubytování a nám by se nevyplatilo platit bydlení tam a ještě živit rodinu tady,“ popisuje. Zaměstnán byl v Bavorsku a tlak na dočasné přestěhování cítil už dřív, ještě než začala čísla na české straně rapidně stoupat. Zaměstnavatelům by tím ubyly starosti. Pavel ale obavy Bavorska nechápe a myslí si, že se na české pendlery dívají skrz prsty. „Testy jsme podstupovali, v práci jsme byli jen v případě, že jsme byli negativní. Zatímco Němci si vesele chodili do práce bez testů a kýchali na nás, my jsme věděli, že negativní jsme. Tak, kdo byl vlastně ohrožen?“ ptá se rozčileně.