Uhelnému regionu na Sokolovsku pomohou peníze z EU. Alespoň to slíbilo hned několik expertů společně s vedením kraje. Přizvou města a obce ke spolupráci a skupina společně vytvoří pracovní plán platný až do října 2021. Vznikne také takzvaný regionální profil Sokolovska, tedy nástin možností, jakými konkrétními cestami by se měla celá těžební oblast ubírat.

„Musíme využít toho, že jsme se dostali mezi sedm uhelných regionů v Evropě, které získaly technickou pomoc. Ve třech dnech, kdy jsme expertům představili Sokolovsko, celý kraj, jsme diskutovali o tom, jak nám EU může pomoci,“ říká hejtman Petr Kubis.

Odborná skupina podle něj připraví ve spolupráci s krajem pracovní plán, který si vzájemně odsouhlasí. Bude zahrnovat veškeré kroky, které chtějí provést v rámci útlumu těžby. Dále vznikne regionální profil Sokolovska, tedy popis možností, jež město a okolí má. A také kam bude směřovat v době „pouhelné“. Po dobu dvou let sem experti budou jezdit a připravovat návod, jak provést transformaci, přeměnu regionu, vytipují priority pro financování projektů kraje z hlediska Sokolovska. „Mezi hlavní z nich patří vznik nových pracovních míst, zvýšení kvalifikovanosti zaměstnanců, rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu, řešení sociálních problémů v území, alternativních zdrojů energie a dalších oblastí,“ vysvětlil hejtman.

Evropská komise také v rámci přechodu k obnovitelným zdrojům a k trvale udržitelnému rozvoji připravuje návrh na vytvoření Fondu pro spravedlivý přechod. Z něj by měly jít finance právě na projekty regionů postižených těžbou. V případě České republiky by to mělo být 14,6 miliardy korun. Je ale nutné stanovit, na jaké projekty by přesně bylo možné peníze čerpat.

Experti se obávají především o osud lidí dlouhodobě pracujících v těžebních provozech, pro které bude obtížné hledat nové uplatnění. Kromě Sokolovska patří k sedmi vybraným uhelným regionům EU, jimž se dostane technické pomoci, dvě oblasti v Polsku, jeden region v Rumunsku, Řecku, Irsku a Španělsku.