Ačkoli je dělí více než sto padesát kilometrů, jiné pouto je naopak spojuje. Řeč je o Horním Slavkovu a Těchlovicích na Děčínsku, které letos v létě postihly ničivé povodně. Právě tato tragédie vyvolala ve Slavkově vlnu solidarity a město vyhlásilo sbírku ve prospěch zdevastované obce. Právě o uplynulém víkendu měli dárci poslední možnost přispívat do speciálních kasiček na dobrou věc. A mnozí tak i učinili.

„Tendence pomoci druhým by měla být pro každého normální záležitostí. Vím, že naši podporu potřebují, tak ráda přispěji. Kdyby naše město postihla podobná katastrofa, tak by se také jistě našel někdo, komu by náš osud nebyl lhostejný,“ řekla Dagmar Luftová z Horního Slavkova, která v sobotu vhodila peníze do sbírkové kasičky.

Vedení města zvažovalo, jakou formu pomoci zvolí. Sbírku nechtělo pořádat přes agenturu, raději by vyhlásilo vlastní. „Když jsem se poprvé dovolala starostce Těchlovic, tak mi řekla, že jsme první, kdo pro ně sbírku dělá. Byla moc ráda,“ uvedla starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová.
„Naši občané si uvědomují, jakou tragédii letošní záplavy způsobily. Chci touto cestou poděkovat všem, co přispěli jakoukoli částkou,“ dodala Vildumetzová.

Těchlovice jsou nabídnutou pomocí nadšené. „Slovy se to ani nedá popsat, jak jsme rádi. Říci, že je to krásné, prostě nestačí,“ reagovala emotivně starostka Těchlovic Jaroslava Hýlová. „Pro nás je teď každá koruna dobrá. Že na nás někdo myslí, je hodně povzbudivé,“ pokračovala s tím, že darované peníze by obec ráda použila na obnovu rozbitých komunikací. Těchlovice patří mezi nejvíce postižené obce. Škody na obecním majetku zde dosáhly dvaceti milionů. Velká voda tady strhla pět můstků a zničila veškeré silnice.

Celkový výsledek budou Slavkovští znát už během dneška. „Peníze pak zástupci radnice odvezou přímo na místo,“ poznamenal tajemník města Martin Stark. Kromě kasiček mohli dárci využít také zvláštního účtu, který radnice kvůli sbírce zhruba v polovině srpna zřídila.

Stranou nezůstávají ani další. Například Kynšperk nad Ohří se rozhodl poskytnout finanční pomoc postiženým obcím. Deset tisíc korun posílá na konto Severočeského sdružení obcí a stejnou částku také na účet SOLK Libereckého kraje.