Kolem gymnázia v Ostrově je poslední dobou rušno. Kontrola totiž prokázala, že zde mizely finanční prostředky. Ty nyní kraj požaduje zpět a zároveň na místo ředitele Milana Martinka nastoupí nový šéf Jaroslav Šafránek.

Potvrdil to Vratislav Emler, krajský radní pro oblast školství. „Ve škole se objevily ekonomické problémy většího rázu. Z toho důvodu jsme se rozhodli pro výměnu ředitele. Současný ředitel Martinek skončí k 15. listopadu. Měli jsme sedm kandidátů na tento post a nakonec se nám jevil nejvhodnější Jaroslav Šafránek. Ten nastoupí 16. listopadu,” informoval radní.

Ten potvrdil, že Šafránek bude v čele gymnázia na dobu určitou. „Očekáváme od něj stabilitu školy. Smlouvu má do 31. července 2013. Takto postupujeme v případech, kdy se ve škole objeví podobné problémy,” dodal Emler.

Současný ředitel požádal radu kraje o prominutí 735 tisíc korun ve prospěch gymnázia. To však rada neschválila. „Prominutí jsme neschválili. Ostatně jsme tak nečinili ani v dalších podobných případech, které na některých školách kontroly zjistily,” řekl Emler.

Ze školy měly podle kontroly v letech 2009 a 2010 mizet nemalé finanční prostředky. Tyto chyby stály místo účetní školy a případem se nadále zabývá policie. „Případ je stále v šetření. Budou se muset prošetřit například nejrůznější finanční toky. Čekáme na konečné vyčíslení škody, ale zatím ji přibližně odhadujeme na 926 tisíc korun,” sdělil krajský radní.

Peníze měly mizet například z vybraných prostředků na nejrůznější školní zájezdy a podobné aktivity. „S dotyčnou účetní jsme se dohodli, že nám bude splácet deset tisíc korun měsíčně. Škoda se týká jak státních peněz, tak i krajských,” dodal radní.

Karlovarský kraj nyní bude muset také dofinancovat provoz školy do konce roku částkou tři sta tisíc korun. „Jinak ovšem bude mít gymnázium rozpočet na provoz v příštím roce ve výši 4 milionů 200 tisíc korun,” potvrdil Emler.

Podobné případy, kdy se ve školách špatně hospodařilo, už zaznamenaly kontroly na více místech v kraji. „Nikdy se podobné věci nedají vyloučit. Důležité je ovšem to, že se podaří chyby vyšetřit a my pak v radě okamžitě konáme,” doplnil Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.
Současný ředitel gymnázia Milan Martinek přiznal, že by chtěl ve škole působit i nadále. „Personální složení bude mít samozřejmě v rukou nový ředitel a je to zcela v jeho kompetenci. Pokud by to však bylo možné, rád bych ve škole zůstal i nadále. Mám k ní totiž silný osobní vztah,” řekl Martinek.
Podle vedení kraje se chyby v hospodaření školy nijak nedotkly samotné výuky a studentů. „Nikdo z nich tyto věci určitě nijak nepocítil. Šlo pouze o záležitosti hospodaření,” potvrdil krajský radní Emler.