Petice proti zřízení sociálního centra pro vyloučené skupiny obyvatel se setkala s velkým zájmem lidí. Pod text petice přidalo svůj podpis podle iniciátorů 1 166 občanů. Vedení města však tvrdí, že iniciátoři neměli dostatek informací a řada lidí ani nevěděla, co podepisuje.

„Chování radnice mi nepřijde obligátní. Určitě budu v protestu pokračovat, protože se mi ten projekt prostě nelíbí a myslím, že nepřinese městu nic dobrého. Místostarosta sice tvrdí, že by mohly do centra i děti normálních občanů, ale nedovedu si představit, kdo by je mezi tyto skupiny lidí posílal," řekl Petr Vlček, iniciátor petice.

„Žádal jsem zástupce města, aby k této problematice udělali referendum, ale na to příliš neslyší. Takové chování a nechuť jednat s lidmi a dát jim prostor pro názor mě mrzí," doplnil.

Vlček dodal, že se bude snažit s občany proti projektu, na který by město chtělo získat dotace, bojovat i nadále.
Místostarosta Roman Straka (LEV 21) vidí celou situaci odlišně. „Je pravda, že se na petici sešlo kolem 1 200 podpisů, ale podle mě řada lidí vůbec nevěděla, co podepisuje a proč. Vždyť ani sám její iniciátor neměl dostatek informací před dáním petice do oběhu. Podle mě byla otázka daná tak nekonkrétně, že lidé vážně netušili o projektu nic," řekl místostarosta Toužimi.

Město dále tvrdí, že páteční jednání na radnici některé občany o správnosti projektu přesvědčilo. „Bylo zde jen několik lidí. Většina po našem vysvětlení potvrdila, že už jim sociální centrum nevadí. Původně se báli, aby zde nebyly například byty pro sociálně vyloučené skupiny, což vůbec v projektu není," řekl Straka.

Další jednání se bude konat 31. května v toužimské Sokolovně. „Zde budou od 17 hodin přítomni lidé, kteří by se zde věnovali práci s těmito skupinami. Všechno jsou to vzdělaní profesionálové, kteří vysvětlili, o co přesně jde. Neočekávám ale, že se jednání zúčastní mnoho občanů. Samozřejmě jim ale záměr mile rádi osvětlíme," doplnil Roman Straka.

Iniciátor petice Petr Vlček se bude podle svých slov snažit zajistit, aby přišlo občanů co nejvíce. „Určitě rozešlu pozvánky a lidi pozvu. Měli by stanout tváří v tvář zainteresovaným lidem, kteří projekt připravili, a dozvědět se od nich co nejvíce informací," míní Vlček.

Naopak z některých okolních měst zaznívají slova podpory pro tento projekt. „Ve Žluticích také usilujeme o vybudování nízkoprahového komunitního centra, bohužel jsme ale teprve na počátku a zatím se nám nepodařilo zajistit ani financování projektu. Toužim je tedy v tomto ohledu mnohem dál a myslím si, že by byla škoda od připraveného projektu pod tlakem veřejnosti odstupovat, protože dle mého názoru populární rozhodnutí někdy bývají krátkozraká," sdělil tajemník Ondřej Fábera.