Existuje totiž několik návrhů a možných variant, ze kterých je těžké vybrat. Před časem se dokonce objevila myšlenka, že by mohla socha po lázeňském městě cestovat. A ani tento nápad odborníci nezavrhují. „Musíme si uvědomit, že socha, která bude vážit odhadem 24 tun a bude vysoká pět metrů, není skříň, se kterou je možné jednoduše manipulovat a kamkoliv ji postavit,“ říká ředitel Kanceláře architektury města Petr Kropp, kterýk otázce umístění sochy svolává workshop.

Sejdou se na něm architekti s vedením města a iniciátorem projektu, zástupci karlovarského Rotary klubu. Jednou z nejzvažovanějších variant je umístění sochy do Sadů Karla IV. před Císařské lázně, které se nyní opravují.

Náklady na výrobu sochy jsou odhadovány na osm milionů korun. Ty chtějí iniciátoři získat ve veřejné sbírce, na níž je nyní už téměř sedm set tisíc korun. „Další peníze získáme oslovením našich donátorů a také aukcí uměleckých děl od regionálních autorů, která jsou od včerejška vystavena v Galerii umění v rámci výstavy Karlovarský salon 2020,“ uvedl Ivan Thýn, jeden z autorů myšlenky sochy Karla IV. a člen místního Rotary klubu.