VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Šindelář: Ohrožené dotace? Krajská koalice by měla převzít odpovědnost

Karlovy Vary – „Krajská koalice by měla přestat házet vinu na jiné, přijmout odpovědnost a situaci řešit skutečně, nikoli jen řešení předstírat," říká kandidát na hejtmana za ODS Petr Šindelář.

7.9.2012 12
SDÍLEJ:

Petr Šindelář (ODS)Foto: Archiv KD

Nad Karlovarským krajem se velmi aktuálně vznáší hrozba, že bude muset brzy uhradit Evropské unii minimálně třetinu z celkem 2,5 miliardové pokuty za chyby při výběru a kontrole projektů v Regionálním operačním programu Severozápad. Zbytek pokuty by měl jít na vrub Ústeckého kraje, s nímž Karlovarský kraj program sdílí.

„Krajská koalice by měla přestat házet vinu na jiné, přijmout odpovědnost a situaci řešit skutečně, nikoli jen řešení předstírat," říká kandidát na hejtmana za ODS Petr Šindelář.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný ale uvedl, že na vině jsou zejména Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj, které projekty v ROP Severozápad špatně kontrolovaly. Jak je to tedy doopravdy?
Víte, já jsem právník, a tak jsem si důkladně prostudoval všechny evropské i české předpisy a metodiky, kterými se programy evropských dotací v České republice řídí. A z nich jednoznačně vyplývá, že za výběr a hodnocení projektů, stejně jako za jejich kontrolu před proplacením odpovídá takzvaný řídící orgán daného programu. A v případě ROP Severozápad je to Regionální rada, v jejímž čele stojí krajští politici Karlovarského a Ústeckého kraje, nikoli zástupci jednoho či druhého ministerstva. Pan hejtman by se měl jako čelný politik kraje přestat skrývat za domnělé viníky tu na jednom ministerstvu, tu na druhém, a měl by z tohoto obrovského maléru jednoznačně vyvodit osobní odpovědnost.

Podle hejtmana Novotného ale měla Regionální rada na rozhodování jen třicetiprocentní vliv…
Ne, to samozřejmě pan hejtman buď zkreslil anebo systém ROPu Severozápad dosud nepochopil. Upřímně, ani bych se tomuto nepochopení příliš nedivil. Vzhledem k tomu, že pan hejtman zastává zároveň i funkci poslance Parlamentu ČR, asi nemá čas se s problematikou kraje a regionálních operačních programů podrobně seznámit. Projekty, které v ROP Severozápad žádaly o dotaci, vždy hodnotili nejprve hodnotitelé přímo z Regionální rady tady v Karlových Varech, poté předali projekty k další části hodnocení odborným hodnotitelům, kteří ale byli rovněž vybráni Regionální radou. Odborní hodnotitelé samozřejmě rovněž neměli nic společného s ministerstvy. A nakonec ještě stejné projekty ve třetí části hodnocení hodnotila zvláštní komise, sestavená opět Regionální radou. Tato komise přidělovala 30 % bodů, takže asi toto číslo měl pan hejtman na mysli. Přidělení dotací projektům s nejvíce body pak nakonec schvaloval výbor složený z krajských politiků, zejména ČSSD a KSČM. Na výběr projektů tedy nikdo jiný než Regionální rada ovládaná krajskými politiky ČSSD a KSČM neměl vliv.

V čele Regionální rady ale donedávna stál člen ODS Jiří Šulc a ředitelem byl i odsouzený Petr Kušnierz, rovněž člen ODS, a nyní byl policií zadržen i současný ředitel ROPu Pavel Markvart, shodou okolností rovněž člen ODS…
Ano, to politici ČSSD rádi zdůrazňují. Já ani jednoho ze zmíněných pánů osobně neznám a nehodlám je ani obhajovat. Nicméně – bavíme-li se o systémovém selhání, pak musím zdůraznit, že jakýkoli ředitel Úřadu regionální rady je vždy podřízen výboru, který je složen z krajských politiků. A tento výbor, který má ze zákona 16 členů, byl v uplynulých 4 letech složen z 10 nebo 11 krajských zastupitelů ČSSD, zhruba 3 komunistů, jednoho nezávislého zastupitele a zmíněného solitéra Jiřího Šulce z ODS.

Ten byl ovšem předseda…
Jenže podle pravidel ROP Severozápad neměl předseda žádná zvláštní privilegia, jako právo veta nebo nějaké hlasy navíc. Jinými slovy jakýkoli jeho návrh mohl výbor s tak zásadní většinou ČSSD, navíc ještě s KSČM v zádech, přehlasovat. Výbor totiž naprosto o všem hlasoval, i o tom, kde se sejde příště. Může se o tom přesvědčit každý v zápisech z jednání tohoto výboru. Prostě nebylo reálné, aby předseda ať už z ODS nebo odjinud něco přehlasoval bez souhlasu ČSSD. Stejně tak mohli členové ČSSD kdykoli odvolat ředitele Kušnierze, Markvarta a můžeme se jen domýšlet, proč to včas neudělali. To byste se musel zeptat těch, kdo v tomto výboru zasedá – namátkou kromě hejtmana Novotného například jeho náměstek Martin Havel a další zastupitel ČSSD Jakub Pánik. Tito pánové nesou politickou odpovědnost za systémové chyby v řízení ROPu Severozápad. A že se nemusí jednat pouze o politickou odpovědnost členů výboru, prokazuje fakt, že mezi posledními zatčenými byl i náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda, člen ČSSD, který v onom šestnáctičlenném výboru zastupoval právě Ústecký kraj. Skutečně nerozumím tomu, že je policií zatčen vrcholný politik ČSSD, a jeho straničtí kolegové a členové výboru v čele s hejtmanem Novotným se tváří, že se jich ten problém vůbec netýká, a že se ničeho špatného nedopustili.

Evropská komise ovšem kritizuje i způsob kontroly projektů při jejich realizaci a proplácení. Čí to je podle vás odpovědnost?
Každý projekt, který byl již postaven, kontrolovala Regionální rada, a to jak přímo na místě, tedy například přímo na staveništi, tak i prováděla kontrolu všech dokladů, faktur a podobně. Po provedení těchto kontrol byl projekt žadatelům, kteří jej nejprve museli vždy postavit za svoje peníze, proplacen, a to opět Regionální radou. Vždyť na Regionální radě jak v Karlových Varech, tak v Ústí nad Labem existují Oddělení realizace a kontroly projektů, které mají celkem několik desítek zaměstnanců. Tak co asi mají na starosti, když projekty podle pana hejtmana kontrolují ministerstva?

Jaká tedy byla vlastně role Ministerstva financí a Ministerstva pro místní rozvoj, když říkáte, že odpovědnost za zkontrolování projektů před proplacením měl někdo jiný?
Ministerstvo pro místní rozvoj je stručně řečeno přeposílačem evropských peněz, z nichž Regionální rada proplácí výše popsaným způsobem projekty. Ministerstvo financí hraje větší roli, protože vykazuje souhrnně evropské prostředky proplacené v jednotlivých operačních programech v ČR vůči Evropské komisi. Ani toto ministerstvo však v rámci ROP Severozápad neodpovídalo za kontrolu každého jednotlivého projektu. To je opravdu odpovědnost, kterou ze sebe zdejší krajští politici, kteří zasedali v Regionální radě, nemohou sejmout.

Co tedy nyní podle vás skutečně hrozí?
Stručně řečeno vidím tři základní hrozby. Za prvé, pokud Regionální rada rychle nenapraví všechny chyby a pokud nebude zaplacena pokuta, kterou má v nejbližším období EU definitivně vyčíslit, nebude obnoveno proplácení dotací. Čili ti žadatelé, kteří již za své peníze a úvěry projekty postavili, se jejich proplacení nemusí dočkat.
Za druhé hrozí, že budou ROPU Severozápad odebrány zhruba čtyři miliardy korun, které zatím nerozdělil na dotacích. Blíží se totiž konec dotačního období a Česká republika by o tyto peníze mohla přijít, pokud je v dohledné době nepřevede do některého fungujícího programu.
A za třetí samozřejmě miliardová pokuta tak jako tak bude citelným zásahem do hospodaření kraje. Proto je třeba situaci rychle řešit, nedělat si jen alibi před voliči, jinak budou škody ještě větší. Bohužel je pocítíme všichni, kdo v tomto kraji žijeme, nikoli jen ti, kdo to zavinili.

Autor: Ivana Kalinová

7.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Vybrané lokality
10

Doplatek na bydlení v Sokolově končí. Žadatelé půjdou do jiných měst

Ilustrační foto

Surově zbil jiného návštěvníka baru, navíc to nebylo poprvé

Žil u nás bez povolení, policie ho odvezla na záchytku pro cizince

Karlovy Vary - Policisté uskutečnili další pobytové kontroly a ulovili na Chebsku Vietnamce, který tu neměl co dělat.

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Šumava – Dva bratři, Richard a Filip Brožovi ze Železné Rudy, milují Šumavu natolik, že ji chtějí dělat ještě krásnější. Díky nim má nyní 350 lidí z celé republiky na Šumavě svůj strom.

Ostrý zloděj vyhrožoval ostraze

Karlovy Vary - Muž chtěl odejít bez zaplacení, ale zastavila ho pracovnice ostrahy. Začal jí vulgárně nadávat.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT