Architektonickou studii na revitalizaci dalších ulic, které se nacházejí na svahu nad chrámem svaté Maří Magdaleny, si nechalo zpracovat město Karlovy Vary. Po komplikované rekonstrukci velmi strmé Moravské ulice jde tentokrát o projekt ulic Petřin a Raisova. Otázkou ale zůstává, kdy se bude revitalizace dělat. Vzhledem k těžké finanční situaci, do které se město dostalo kvůli covidové pandemii a následné celosvětové finanční krizi, tato akce není zatím prioritou.

"Radní na posledním jednání akceptovali, že je hotová architektonická studie na revitalizaci ulic Petřín a Raisova. Odbor rozvoje a investic magistrátu města bude na tuto akci připravovat projektovou dokumentaci. Zatím nevíme, kdy se do přeměny těchto ulic ale pustíme," informoval náměstek primátorky Tomáš Trtek (ANO).

Jak dodal, součástí revitalizace bude instalace nového mobiliáře, počítá se s novým zábradlím, novým dopravním značením, s novými parkovacími místy i velkými parkovými úpravami. "V obou ulicích bude použita dlažba," upřesnil náměstek Trtek.

Je to šok, všichni se tu známe, říkají lidé po vraždě v Novém Sedle
Vražda v Novém Sedle: Je to šok, po ženě zůstaly děti, říkají místní

"Cílem je, aby všechny ulice v této části města měly stejný architektonický ráz. Týká se to ulic Moravská, Kolmá, Vyšehradská a nyní těchto dvou. Přeměnu Moravské ulice už máme za sebou, nyní se pracuje ve Vyšehradské a rekonstrukci Kolmé ulice právě připravujeme," doplnil karlovarský radní Petr Bursík (ODS).

Práce v ulicích nad chrámem Maří Magdaleny jsou velmi komplikované, za což může jejich velmi strmý sklon. Navíc se nacházejí v památkové rezervaci, a tudíž jejich novou podobu musejí schválit nejdříve památkáři. Ti při rekonstrukci Moravské ulice požadovali, aby na povrch komunikace byly použity žulové kostky a spáry byly vyplněné štěrkem. Přeměna Moravské ulice, která stála 34 milionů korun, byla dokončena v roce 2021. Přívalové deště tam opakované štěrk vyplavovaly a písek následně zanášel kanály. Ulice Kolmá a Vyšehradská mají ovšem ještě prudší sklon než Moravská.

Při následné revitalizaci prostranství kolem kostela svaté Maří Magdaleny odhalili archeologové cenné relikty původního kostela i původní hřbitovní zeď. V těchto místech byl kdysi hřbitov, archeologové tam nalezli i kosterními pozůstatky karlovarských obyvatel. Hřbitov u kostela fungoval bezmála 300 let.