O post předsedy krajského zastupitelského klubu Pirátů přišel hned po volbách Josef Janů, lídr krajské kandidátky Pirátů (na snímku) a až dosud krajský radní pro regionální rozvoj, projektové řízení a informatiku.

Na tomto postu jej vystřídal stranický kolega Vojtěch Franta, současný uvolněný krajský zastupitel pro lázeňství, cestovní ruch a UNESCO.

Pirátská strana v Karlovarském kraji byla jediná v České republice, která po uplynulé čtyři roky byla členem krajské koalice s ANO.

Piráti sice zvýšili počet svých zastupitelů ze tří na šest, ale Josef Janů jako lídrv letošních krajských volbách neuspěl. Počtem preferenčních hlasů ho přeskákali právě Vojtěch Franta a Markéta Monsportová, a Josef Janů tak skončil až na třetí pozici. „Z tohoto úhlu pohledu jsem byl vyzván, abych vyvodil důsledky ze svého neúspěšného působení v pozici lídra a přijal odpovědnost. Výsledkem je mé, hlasováním šestičlenného zastupitelského klubu potvrzené, odvolání z pozice předsedy krajského klubu zastupitelů i povolebního vyjednavače a přesunutí této role na architekta Frantu,“ uvedl nejprve Janů. Nyní už ale svá slova mírní.

„Prostě se hlasovaloa předsedou byl zvolen Vojtěch Franta, který zároveň převzal povolební vyjednávání. Mám pocit, že nejsem politik. Vím, že můj, byť introvertně individualistický, ale vstřícný a východisko hledající postoj není v dnešní politice asi žádaný. Snažil jsem se, snažím se, ale pracovat, jak nejlépe umím,“ zdůraznil Janů. A také si přeje, aby styl práce Vojtěcha Franty přinesl úspěch Pirátů v povolebních jednánícha následné práci zastupitelského klubu.

Také podle Franty nešlo o vyhazov a odsunutí Janů z funkce. „Jednalo se pouze o procedurální záležitost. Na předsedu klubu Pirátů jsme kandidovali dva a já jsem vyhrál,“ uvedl.

Piráti zatím v letošních povolebních jednáních stojí proti ANO. Spojili se v trojbloku s koalicí STAN s KOA, Volbou pro Cheb a TOP 09 a Volbou pro kraj s podporou Karlovaráků. Snaží se postavit koalici, která by po další čtyři roky Karlovarský kraj vedla. Stejně jako ANO, které sice volby vyhrálo, ale aby dalo dohromady funkční krajskou koalici, svých 13 mandátů musí doplnit dalšími minimálně deseti mandáty. Ani jedné straně se to ale zatím nedaří.