V obcích, které spadají pod Stanovice, je opět rušno kvůli pitné vodě. Tentokrát se nejedná o Dražov, kde lidé mají k dispozici pouze staré studny, ale o Hlinky, které naopak čerpají pitnou vodu z desítek let starého vodojemu. A právě o něj nyní jde. O pitnou vodu se v Hlinkách už čtyřicet let stará místní obyvatel Ján Kokolus. Ten však před několika dny dostal od obecního úřadu rozhodnutí o ukončení dohody o provedení práce. „Nelíbí se mi to. Nejde vůbec o peníze, vždyť dostávám tři a půl tisíce hrubého měsíčně.

Mám jen obavy o zdroj kvalitní pitné vody.Ato jen kvůli tomu, že se do Hlinek má přivést vodovod ze stanovické přehrady? Proč? Vždyť naše voda je dobrá a navíc za jeden kubík platí lidé jen patnáct korun. Po změnách to bude téměř dvojnásobek,“ říká Ján Kokolus. Tomu vadí i to, že se kolem vodojemu a příslušných studen pase nezabezpečený dobytek, který už nejednou vodu kontaminoval. Starosta Stanovic Ladislav Kocourek (ČSSD) má však na věc zcela odlišný názor. „Není vůbec pravda, že bychom chystali stavbu vodovodu do Hlinek. Příští rok chceme sice začít s vodovodem do Dražova, ale s tím do Hlinek v tuto chvíli zatím vůbec nepočítáme,“ informuje starosta. Kokolus dostal výpověď podle něho proto, že o vodojem se nyní budou starat Vodárny a kanalizace Karlovy Vary (VaK). „Budou mít za vodojem odpovědnost.

Nyní ji má obec, a to se mi nelíbí. Je přece logické, že chci, aby na pitnou vodu dohlížel odborník,“ vysvětluje Kocourek. Ten za největší problém vodojemu v Hlinkách považuje vysoké náklady, které převyšují příjmy. „Pokud pan Kokolus říká, že vybíráme málo a že někteří odběratelé za vodu neplatí, není to tak. Platí i majitelé dobytka, který se pase kolem vodojemu. Potíž je spíš v tom, že voda někde uniká, pak jsou čísla o odběrech zkreslená,“ upřesňuje starosta. Jednání s VaKem ohledně správy vodojemu ho teprve čekají. „Mou představou je, že to, co se vybere od odběratelů, by si VaK nechal. Cena by neměla přesáhnout dvacet čtyři koruny,“ dodává s tím, že vybrané peníze poslouží na obnovu a údržbu vodního řadu.