Napojení na komunikace. To je zásadní komplikace, kvůli níž se protahuje řízení ohledně výstavby Nového centra Rybáře, které má vzniknout místo nynějšího zchátralého areálu pivovaru v Karlových Varech. „Jednání se táhnou už téměř rok, a to ještě nejsme v územním řízení. Jen s dopravním inspektorátem řešíme záležitost už tři čtvrtě roku,“ uvádí Miroslav Příkop, projektový manažer společnost AF Company, která nemovitost v daném území vlastní.

Souhlas od dopravního inspektorátu je přitom v podstatě už to jediné, co investorům zbývá pro zahájení územního řízení. V ten moment má navíc začít demolice objektů pivovaru, který obývají bezdomovci, narkomani, lidé na okraji společnosti, jež si v pivovaru zřídili svou místní základnu. Nejen kvůli tomu vedou Rybáře opakovaně tabulky míst ve městě, kde se Karlovaráci cítí nejméně bezpečně.

Petr Bursík
Náměstek Bursík by měl být obžalovaný za zmanipulování veřejných zakázek

„Máme za sebou mnoho jednání s dopravním inspektorátem. Na základě připomínek dopravní policie jsme znovu vše zakreslili a aktualizované podklady chceme tento týden dopravnímu inspektorátu předat,“ říká Příkop a pokračuje: „V podstatě všechny připomínky akceptujeme. Na některých věcech, jako je třeba řešení situace ve Šmeralově nebo Celní ulici, se chceme ale podílet s městem, protože jde o infrastrukturu Karlových Varů. Problém je například s kruhovým objezdem u náměstí 17. listopadu, jenomže ten je přetížený už i nyní.“

Podle Příkopa předložili projektanti dopravnímu inspektorátu přehled na dvacet let dopředu. „Jde o velice přesná čísla, a v tomto dvacetiletém výhledu by došlo k nárůstu dopravy jen o 1,8 procenta,“ uzavírá projektant.

Redaktoři Deníku prošli bývalý areál pivovaru. Je plný odpadků, ale i potřeb pro narkomany. V odstavených kamionech bydlí bezdomovci.
Demolice pivovaru v Rybářích se opožďuje. Majitel čeká na vyjádření k dopravě

„Záležitost řeší karlovarští dopravní policisté, kteří jsou se společností v neustálém kontaktu. V předložených dokumentech bylo několikrát zjištěno nedodržení norem a zákonů, tudíž byla dokumentace opakovaně společnosti vrácena k nápravě. V současné době tedy čekáme, až bude dokumentace opravena a doplněna. Až bude kompletně doplněna a opravena, poté policisté vydají stanovisko pro územní řízení,“ reaguje mluvčí policie Jan Bílek.

Přestavba areálu, jejímž smyslem je vytvořit nové městské centrum v Rybářích, má být rozdělena do několika etap. V rámci té první by mělo být postaveno 140 bytů. V komplexu, který se nazývá Nové centrum Rybáře, se počítá i se službami, supermarketem či parkovištěm. Má tam vzniknout i náměstíčko.

Plot kolem pivovaru v Rybářích
Betonový plot pivovaru v Rybářích se částečně zřítil. Přestavba se protahuje

Pivovar v Rybářích založil sládek Anton Weber v roce 1879. Jak je citováno od autora Otty Rykla z publikace Pivovar Karlovy Vary 1879 - 1979 na webových stránkách Zaniklé obce a objekty, za druhé světové války byl v pivovaru dokonce v jeho zadní části, v místě pozdější truhlárny, zřízen koncentrační tábor pro 40 vězňů, kteří byli vykupováni z velkých koncentračních táborů. S velkou rekonstrukcí se v pivovaru začalo v roce 1969 a jen v prvním roce zde stát jako vlastník proinvestoval 33 milionů korun, což svědčí o tom, že podnik měl ve státním hospodářství značnou prioritu. Po revoluci se tam vyráběl Primus, od 90. let minulého století sloužil karlovarský pivovar vlastněný už Plzeňským Prazdrojem pro vaření především plzeňských piv. Jeho provoz skončil v roce 1999, kdy se celá výroba přesunula do Plzně. Plzeňský prazdroj z Rybář definitivně odešel v roce 2004. Od té doby areál chátrá.

Zdroj: Deník / Jana Kopecká