Cestovní pas, který sice není prošlý, ale doba jeho trvání zkrátka pro některé země není dostačující. O to horší je, že dnes už vám cestovní pas neudělají na počkání. Nejkratší doba jeho vydání je šest dní za poplatek 4000 korun, pro děti do 15 let za 2000. Pokud zjistíte, že váš pas je nepoužitelný a do dovolené zbývá méně než šest dní, je po prázdninách.

Exotické destinace mívají na turisty mnohem vyšší nároky. „Nejde jen o to, zda pas platí v den odjezdu, některé země požadují, aby cestující měl pas s platností nejméně 6 měsíců po začátku nebo konci cesty. Některé země zase požadují další věci, jako například vízum, povinné očkování nebo platnou zpáteční letenku. Informace o těchto požadavcích jsou na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR či ambasády příslušné země. Samozřejmě jednodušší to mají ti, kdo cestují jen v rámci Schengenského prostoru, ti mohou cestovat i jen na platný občanský průkaz,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Pokud zjistíte měsíc před, že váš pas je neplatný nebo nesplňuje požadavky dané země, máte stále šanci. Nový pas můžete získat standardní cestou, za poplatek 600 korun za dospělého a 100 korun za děti do 15 let. Lhůta dodání nového pasu je pak klasických 30 kalendářních dní, ale může to být i o pár dní dříve. Přesto existuje několik prostých rad, které zahrnete už do plánování dovolené a díky kterým se vyhnete patáliím na letišti. Zaprvé zjistěte, zda mají všichni účastníci platný cestovní pas s vyžadovaným přesahem. S blížící se dovolenou se měsíc dopředu ujistěte, že kdo jede, má opravdu platný pas a další potřebné dokumenty. A nakonec když vyrážíte na letiště, se ujistěte, že všichni mají své platné cestovní pasy u sebe.

Možná se to zdá jako naprostá maličkost, ale právě ta může způsobit, že přijdete o desetitisíce a zůstanou vám jen oči pro pláč.