V pořadí desátá epizoda zprostředkuje běžné aktivity rodinného života Fénešových. Diváci se dozvědí, jak to vypadá, když se vypraví na houby, nebo proč dávají přednost ručnímu mytí nádobí před automatickou myčkou. Umýt, utřít, uklidit je jejich hlavní pravidlo a pak taky nelži, nekraď, nepodváděj.

„Skutečnost, že se odebírá z rodin vysoký počet dětí, vnímám jako velký problém, s nímž se jako společnost dlouhodobě potýkáme. V evidenci krajského úřadu je aktuálně 298 dětí a pro 128 z nich se hledají náhradní rodiče. Každoročně proto realizujeme osvětovou kampaň ,Staňte se pěstounem‘ a stejně jako u předchozích dílů jsme se finančně podíleli na výrobě nových epizod tohoto dokumentu. Tím, že posiluje u veřejnosti povědomí o pěstounské péči a přibližuje, jak takové rodiny fungují a s čím se musejí vypořádat, může motivovat nové zájemce o tuto formu náhradní rodinné péče,“ uvedl radní pro oblast sociálních věcí Robert Pisár.

Pěstouni si v Sokolově otevřeli skládek. Chtějí pomoci sobě i rodinám v nouzi
Pěstouni si v Sokolově otevřeli skládek. Chtějí pomoci sobě i rodinám v nouzi

Tvůrci zpracovali stěžejní témata náhradní rodinné péče, jakými jsou identita dětí, jejich kontakt s biologickou rodinou, etnicita nebo poruchy primární citové vazby. V pořadu vystupují odborníci, kteří poskytují praktické rady a odborný pohled na věc. Relace může současně pomoci porozumět chování traumatizovaných dětí a přispět tak ke změně přístupu k těmto dětem.

Desátý díl o rodině Fénešových můžete vidět na programu ČT1 v pondělí 20. května od 22.10. Poté bude ke zhlédnutí v archivu na webu České televize, případně v iVysílání.