Nad Merklínem se od čtvrtka do pátku vznášel chlad. A to jak venku, tak v bytech. Kotelna přestala dodávat teplo a na tři sta lidí žaslo, co se vlastně stalo. Plomba ji odstřihla od plynu. Podle starosty Josefa Níče došlo jen k zádrhelu a pouhému nedorozumění.
„Šlo o nedorovnané zálohy a podle mých informací teď v 11 hodin byly dodávky plynu už obnoveny," zdůraznil včera. A dodal, že obec s tím nemá naprosto nic společného.
Tak jednoduché to ale není. Jak jsme si ověřili, kotelna byla bez plynu ještě před polednem a společným jmenovatelem mezi obcí a odstávkou plynu a teplé vody je právě starosta Merklína Josef Níč.
Kotelnu totiž provozuje Krušnohorská kapitálová společnost, v níž je právě starosta Níč jednatelem a společníkem.
Starosta Merklína je ale také jednatelem společnosti Krušnohorská stavební, která letos v září spadla do insolvence. A společníkem této firmy je podle obchodního rejstříku Krušnohorská kapitálová, která provozuje merklínskou teplárnu. Jako předmět podnikání má také mimo jiné tesařství, truhlářství, provoz sauny či lyžařského vleku. „Nic se neděje, zálohy na plyn jsou dorovnané, zaměstnancům na výplatách nic nedlužíme," doplnil starosta.
Zda zálohy na plyn byly skutečně uhrazené, se bez zákaznického čísla ověřit nedá.
A starosta Níč více informací, tedy zda skutečně jde o ojedinělý případ, kdy tři sta lidí v Merklíně zůstalo bez tepla a bez teplé vody pouze výjimečně, poskytnout nechtěl. Uvedl pouze, ať se na vše vyptáme Petra Koldinského. Ten byl ale včera pracovně zaneprázdněn.
Lidé v Merklíně si ale včera po poledni oddechli. „Ve 13,30 přišla z obecního úřadu sms, že kotelna už jede," uvedl jeden z místních.
Nespokojenost Merklínských ale obec stejně pocítí. Lidé kritizují fakt, že je nikdo o ničem neinformoval a rozmýšlejí se, zda mají platit zálohy na plyn.
„Co my víme, jak to teď bude dál," dodávají.