Plzeň – Bývalý policejní prezident Jan Brázda, který je na seznamu podezřelých studentů plzeňské právnické fakulty, dostal od vedení výpověď. Na právech přednášel kriminalistiku. Stejně dopadl i další pedagog a spolupracovník Milana Kindla z advokátní kanceláře, Jan Suchý.

„Ani jeden z nich nepřistoupil na dohodu o ukončení pracovního poměru, kterou jsme jim nabídli. Suchý na ni nereagoval a Brázda se urazil,“ vysvětluje děkan Fakulty Jiří Pospíšil.

Za výpovědmi prý stojí nutné snížení personálních výdajů. „Dostaneme asi o 16 milionů korun méně a toto je jediná oblast, v níž můžeme šetřit. Na plzeňských právech je vysoká přezaměstnanost, školu během tří měsíců opustilo 41 pedagogů,“ uvádí Pospíšil.

Podle Brázdy se chce současné vedení jen zbavit nepohodlných pedagogů. „Já už na té škole být nechci, ani by mě to za těchto podmínek netěšilo. Ale podepisovat dohodu s vedením, které mi pošle takový dopis, jaký poslalo, nebudu,“ vysvětluje Brázda, proč na dohodu nepřistoupil.

Popisuje, že děkan mu před 14 dny zaslal dopis. „Píše se v něm, že škola má finanční problémy a se mnou už dále nepočítá, a proto zasílá dohodu o ukončení pracovního poměru,“ dodal Brázda, kterého prý přístup vedení fakulty mrzí.

„Děkan se ani po pěti letech, co pro školu pracuji, neobtěžoval se slušností. Nebylo tam žádné děkuji, že jste zde působil, že jste vedl diplomové práce,“ kritizuje způsob podání Brázda. Prý ho štve, že výpověď ještě nemá a už to vedení prezentuje v médiích.

Proděkan Petr Bezouška uvádí, že při propouštění nebyla jiná motivace než skutečně ušetřit náklady a rozvázat pracovní poměr s lidmi, kteří pro školu nejsou důležití a jejichž odchod neovlivní její chod a kvalitu výuky. „Ještě jsme nenarazili na výraznější odpor. Nějaká jednání jsou vedena s Danielem Teleckým, předsedou akademického senátu,“ říká Bezouška.

Telecký dostal také návrh na ukončení pracovního poměru. „V současné době je v dlouhodobé pracovní neschopnosti a zákon nám neumožňuje jednat,“ konstatuje Pospíšil.

Spor s univerzitou vede kvůli výpovědi bývalý děkan fakulty Jaroslav Zachariáš. „Napadl platnost výpovědi. Stále zde zůstává a my podle zákona jsme mu povinni platit náhradu mzdy a čekáme na výsledek soudního řízení,“ osvětluje situaci proděkan.

Právnická fakulta chce na jaře obnovit akreditace na rigorózní řízení, které jí byly odebrány akreditační komisí po rozsáhlém auditu. Stále pokračuje vyšetřování komise univerzity ohledně nestandardních studií, výsledky by měly být zveřejněny už koncem února.

Univerzita si také nechala advokátem Karlem Čermákem vypracovat analýzu, podle níž lze postupovat při odebírání titulů.