Plzeňská právnická fakulta, zmítaná aférou s rychlostudenty, včera zvolila svého děkana. Stal se jím Jiří Pospíšil, který od členů akademického senátu získal jedenáct hlasů z osmnácti. Jeho protikandidáta, pražského advokáta Karola Hrádelu, podpořilo šest senátorů. Jeden hlasovací lístek nebyl vyplněn správně.

„V horizontu 14 dnů chci představit vedoucí tým fakulty, to znamená, kdo bude na postech proděkanů, a chci vytvořit jasný program s jasnými časovými úseky,“ nastínil další dění v nejbližších dnech Pospíšil. Podle něj je nyní nejdůležitější ukončit jednání s Akreditační komisí ČR. To potrvá až do 25. listopadu. „Komise musí vidět, že vedení fakulty s ní chce spolupracovat. Naváži na reformu, kterou jsem již během svého pětitýdenního působení na fakultě započal. Myslím, že k odstranění problémů bude stačit jeden akademický rok,“ odhaduje nový děkan.

Se zvolením Jiřího Pospíšila je spokojený rektor Západočeské univerzity Josef Průša i předseda Nejvyššího správního soudu ČR Josef Baxa. „Jsem velice spokojen s výsledkem volby. Věřím tomu, že teď dojde k zásadnímu obratu. Bude to trvat delší čas, ale ty největší systémové změny právě teď nastávají,“ uvedl Baxa. Rád je prý i za těsný výsledek volby. Nově zvolený děkan tak podle něj nevezme jako samozřejmost, že byl zvolen jednohlasně, a vybudí jej to k určitému výkonu.