Město ji ani nezrekonstruuje, ani nepostaví novou. Prostě nebude žádná a krematorium, jediné v celém Karlovarském kraji, se tak po 85 letech zruší. Zachována zůstane pouze smuteční síň pro obřady. Nebožtíci budou podle primátora Petra Kulhánka (KOA) a náměstka Michala Riška (ČSSD) převáženi do krematoria v Hrušovanech na Chomutovsku, které provozuje společnost Vysočanské zahrady.

Tento systém ostatně funguje už téměř rok, protože pec v Karlových Varech bylo nutné kvůli havarijnímu stavu odstavit. Toto provizorium ale mělo skončit po opravě tohoto zařízení a žehy nebožtíků mělo znovu převzít karlovarské krematorium, které má od města v pronájmu rodinná firma Fořtové a syn. Překvapivé rozhodnutí radní zdůvodnili stížnostmi na životní prostředí obyvatel Rybář, kteří bydlí v blízkosti krematoria. Oprava kremační pece a technologií měla stát sedm milionů. „Pět milionů nyní vyčleníme na zvelebení kolumbária a úpravy okolí krematoria,“ vysvětlil náměstek Riško.

Přitom ještě před rokem město zvažovalo, že současnému pronájemci smlouvu, která vypršela, neprodlouží a krematorium bude provozovat samo prostřednictvím městské společnosti Správa lázeňských parků. Garanta s potřebným živnostenským oprávněním ovšem město nesehnalo, proto se dohodlo na prodloužení pronájemní smlouvy za 1,75 milionu opět s firmou Fořtové a syn.

Nyní se tedy situace mění a Irena Fořtová proto zaslala na magistrát dopis, v němž město žádá o slevu z nájemného právě kvůli nefunkční kremační peci. „My platíme nájem rok dopředu, ovšem jako krematorium už osm měsíců nefungujeme,“ vysvětlila Irena Fořtová. Podle primátora Kulhánka je její žádost naprosto logická a rada se jí bude zabývat. Rozhodnutí radních, že kremační pec město už neobnoví, nechtěla Irena Fořtová komentovat.

„Já písemně v ruce nic nemám, i když jsem s městem několikrát jednala,“ uvedla. Že se žehy nebožtíků v Karlových Varech, a tudíž i v celém kraji provádět nebudou, ji ale velmi mrzí. Na dotaz, zda se se ceny pohřbů pro pozůstalé zdraží, karlovarští radní shodně uvedli, že ne. Ceník žehů v karlovarském krematoriu ovšem stanovuje město, což nemusí akceptovat společnost Vysočanské zahrady. „Oni si pro zemřelé budou přijíždět a po obřadu je sami je odvážet. Zda cenu zvýší, to nevím,“ dodala Irena Fořtová.