To může podle mluvčího Povodí Ohře Jana Svejkovského i Josefa Cinka z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni ještě více podpořit tání poměrně vysoké vrstvy sněhu. Velké riziko se dá očekávat i s ledovkou, která by se měla tvořit především v noci z pátku 8. na sobotu 9. prosince.

„Pokud teploty, které vystoupí nad nulu, doprovodí déšť a silný vítr, které meteorologové hlásí, tání sněhu to urychlí. To bude mít za následek vyšší průtoky vody a nevylučujeme také, že může dojít k menším povodním. Hodně bude záležet na vydatnosti srážek,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře.

V Celní ulici zasahovalo několik inspektorů.
Karlovarský policista plánoval loupežné přepadení. Hrozí mu patnáct let vězení

V pátek odpoledne panovaly v Karlovarském kraji ještě mrazy, k nimž se na mnoha místech přidalo sněžení. Během soboty má sněhové srážky nahradit déšť. „Vozovky jsou hodně prochlazené, jenomže v noci z pátku na sobotu přijde oteplení, a tak varujeme před možnou ledovkou,“ upozornil v pátek meteorolog Cink.

Potvrdil, že k tomu všemu se přidá v neděli a v pondělí silnější vítr. Nejtepleji má být začátkem příštího týdne, kdy se má teplota pohybovat i kolem 6 stupňů Celsia. Rtuť na teploměrech pak nemá spadnout pod bod mrazu ani během nadcházejících nocí, což pochopitelně uvítají všichni, kterým nenadálá zima přidělala starosti ohledně nákladů na vytápění. Současné počasí je totiž na poslední roky opravdu nebývalé, s čímž souvisí i neobvykle vysoká vrstva sněhu.

Klingenthal bude žít v únoru hokejem.
Velkolepý hokejový svátek v Klingenthalu. Vary tam chystají i autobusy

Oteplit se má podle Cinka i na horách, kde některá lyžařská střediska zahájila už letošní sezónu. „Také tam očekáváme menší oblevu. Sníh, který leží do 800 metrů nadmořské výšky, tak zřejmě půjde všechen dolů. Odtaje s největší pravděpodobností i na otevřených pláních, které jsou typické třeba pro Boží Dar. Uvnitř lesního porostu by ale sníh měl zůstat, protože ho před větrem budou chránit stromy,“ upřesnil plzeňský meteorolog.

A kolik sněhu podle něho na konkrétních místech v pátek ještě leželo? Tak například v Perninku to bylo 25 centimetrů, na Přebuzi 38, na Klínovci 56, v Chebu ale jen 5 a na letišti v Olšových Vratech 15 centimetrů.

Ilustrační foto.
Další zdražení v karlovarském regionu. Voda půjde nahoru o pět procent

Štědrý den je stále daleko a meteorologové zatím neodhadnou, zda bude letos opět na blátě. „Počasí bude jako na houpačce. Oteplí se začátkem příštího týdne, pak přijde ve dnech 14. až 16. prosince opět ochlazení, následující víkend má být zase teplejší. Naděje, že Vánoce budou letos ale po mnoha letech opět bílé, ovšem stále žije,“ dodal s trochou optimismu Cink.

A jak uzavřel mluvčí Povodí Ohře, situace se zatím pro vyprahlou přírodu, kterou sužují v posledních letech extrémně horká léta, vyvíjí poměrně příznivě. „Sněhu je oproti posledním rokům nyní opravdu nadprůměrně. Na srážky byl oproti předchozím rokům vydatný i podzim, kdy jsme evidovali vyšší průtoky v řekách. Na to, aby se vyrovnal deficit po horkých létech, je ale potřeba opravdu pořádná zima,“ doplnil mluvčí Svejkovský.