„Je to veliké riziko. Kdyby svítilo sluníčko a bylo dvacet pět stupnů, tak by tu bylo dvakrát více lidí. Ovšem myslím si, že i tak je návštěvnost víc než slušná, protože Valeč je opravdu velmi malá obec,“ konstatovala jedna z organizátorek tradiční akce. Pro návštěvníky byl připraven bohatý program, který odstartoval už v 10 hodin ráno. To byla na programu již dvanáctá jarní regionální výstava pony a malých koní. „Na výstavu koní jsem se těšila ze všeho nejvíc, protože koníček je mé nejoblíbenější zvíře. Jednou bych chtěla mít svého koně,“ řekla desetiletá Emílie Bláhová z Chyše.

Poté již přišel na řadu historický průvod který začínal na místním náměstí a pokračoval až do zámeckého parku. O půl hodinky později se návštěvníkům představila skupina Ve znamení lva, která předvedla své šermířské umění, které ocenili především nejmenší návštěvníci akce. Od 14 hodin zahrála k tanci a poslechu country kapela Mustangové. Pro přítomné byly připravené různé atrakce, kde nechyběl autodrom či kolotoče. Velké fronty se tvořily především u stánku, kde si mohly děti vyzkoušet střelbu z luku. „Na tyto slavnosti jezdím každý rok. Ze Sokolova to nemam zase až tak daleko. Letos je opravdu špatné počasí, což se také projevilo na návštěvnosti. Loni tu bylo o poznání více lidí,“ uvedl Miroslav Parihuzič, hlavní lukostřelec.

A že je akce ve Valči známá dosvědčili i návštěvníci, kteří se sem sjeli i z jiných krajů. „Já jsem z Písku, ale u Prahy mam chatu. Na Slavnostech květu jsem letos už popáté a pokud mi to zdraví dovolí, tak nevynechám ani příští ročník,“ uvedl Jan Olšan. V muzeu Valeč byla k dispozici stálá expozice a také film o historii obce. Zájemci si mohli také prohlédnout interiér zámku. V sobotu končila akce pozdě večer, ovšem v neděli opět pokračovala od 13 hodin, kdy druhou část slavností zahájala krojovaná dámská dechovka Járinka. Celou akci moderoval Jan Hrdlička. V půl třetí již v místním zámeckém parku zněl rock and roll v podání skupiny QR Band Rakovník. Odpoledne byla akce ukončena a organizátoři již přemýšlěli o dalším ročníku.