Potvrzeno. Karlovy Vary podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny porušily při losování o zakázku na multifunknčí haly zákon o veřejných zakázkách. V úterý 2. října to oznámil na mimořádné tiskové konferenci. Karlovým Varům za to hrozí půlmilionová pokuta. Můžou se ale odvolat.

„Důvodem našeho rozhodnutí jsou závažná pochybení při zadávání veřejné zakázky na výstavně sportovní centrum. Zadavatel porušil zákon o veřejných zakázkách, když neprovedl transparentním způsobem omezení počtu zájemců pro účast v užším řízení,“ oznámil šéf úřadu Pecina.

Podle něho je navíc zřejmé, že osoba, která zájemce o zakázku losovala, manipulovala s lístky v losovací nádobě. „Postup zadavatele tak mohl podstatně ovlivnit hodnocení nabídek,“ dodal Pecina.

Primátorka Veronika Vlková (ODS) už několikrát zopakovala, že město nenese za losování odpovědnost. Výběrové řízení pro něj dělala firma Stormen, která si na losování najala firmu Stone Block. „Nechápu, jak mělo být losování více transparentní, když jsme si ho sami nahráli,“ reagoval v úterý šéf Stormenu Jiří Pilský.

Více čtěte ve čtvrtek v Deníku.