V areálu botanické zahrady vznikla už před dvěma roky první česká bioferrata. Tu teď postupně doplňuje rovněž několik lezeckých cest i pro klasické lezení. Mezi prvními, kdo je mohli otestovat, byli právě hasiči.

Vzhledem k tomu, že lezecké cesty jsou určeny pro veřejnost, chtějí být hasiči připraveni na možnou záchranu lidí z tohoto prostoru.

„Při prvním cvičení zraněného muže představoval instruktor hasičských lezců, přivolaní záchranáři ze stanice Toužim a Karlovy Vary nejprve museli přebrodit s veškerým materiálem pro záchranu řeku Teplou, poté se dostat na skálu nad zraněným mužem. Na lanech k němu slanili, bezpečně jej usadili do záchranářského trojúhelníku a poté jej spustili na zem," uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Připravované lezecké cesty jsou zatím pro veřejnost uzavřené. Skalní útvar Bečovský ostroh se nachází v areálu hradu a zámku Bečov, který je národní kulturní památkou s nejvyšším stupněm ochrany. Nachází se na západní straně hradu pod donjonem (čtyřhrannou palácovou obytnou věží), kde se vybíhající ostroh dělí ve dva výrazné útvary spadající strmě k říčce Teplé, které jsou od sebe odděleny několik metrů širokou poruchou.

Lezení je povoleno pouze na levém skalním útvaru. Pravý spadá přímo k hladině říčky, která je v těchto místech poměrně hluboká. Výstupy jsou osazeny fixními jistícími prostředky.

„Sestup je přípustný pouze slaněním ze stávajících fixních slaňovacích bodů. Rovněž další výstupy po roztroušených rozvolněných skalách od slaňovacích bodů směrem výše k hradu jsou přísně zakázány, jakož i vytváření prvovýstupů a osazování dalších fixních jistících prostředků," uvedl bečovský kastelán Tomáš Wizovský.

Prostor hradního parku je nyní ve stavební a památkové rekonstrukci a vstup je možný pouze po dohodě se správou Státního hradu a zámku Bečov. „Dokončení prací a zpřístupnění celého areálu včetně skalního útvaru Bečovský ostroh pro veřejnost se předpokládá v letech 2017 až 2018," konstatoval kastelán.