Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod Vřídlem tiká bomba

Karlovy Vary - Zřejmě za pět minut dvanáct se karlovarští radní rozhodují, jak naloží s Vřídelní kolonádou, kterou agresivní a horká léčivá voda zvolna rozežírá.

29.1.2016
SDÍLEJ:

Karlovarské Vřídlo v ohrožení?Foto: Foto MMKV

Na první pohled se zdá, že se zub dravé vody nejvíce podepsal na kupoli nad tryskajícím Vřídlem, které už před současnou odstávkou bylo obehnáno zábranami, aby návštěvníci k němu mohli pouze z uctivé vzdálenosti. Částečně zničené skleněné výplně i podlaha z mramorových desek názorně dokazují postupující devastaci objektu. Obraz zkázy se ale v plné nahotě naskytne až v suterénu kolonády. Popraskaný a prohnutý strop, podepřený 39 dřevěnými sloupy, zkorodovaná instalace a ve vzduchu pára a unikající kysličník uhličitý. Je to tady jako v pekle. Podle statika Petra Hampla i Milana Trnky, ředitele Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád (SPLZ) , celou tuto tristní situaci zapříčinily chyby při stavbě kolonády. Agresivní voda začala do konstrukce zatékat a vzdušný válec pod výtryskem Vřídla nefungoval.

„A i přes částečné každoroční opravy se nezdařilo postupné destrukci zabránit. Sanovalo se to patnáct let a vydrželo to. Teď už ne, " vysvětlil ředitel Trnka. Jak je situace vážná, to dokazuje nově zbudovaná retenční nádrž na šedesát kubíků vody. A také havarijní plán, podle něhož mají zaměstnanci SPLZ půl hodiny na to, aby gejzír Vřídla, unikátní karlovarský přírodní úkaz, přesunuli jinam. Se zkušebními vrty se už začalo, ale jednu z variant, kde by mohlo Vřídlo tryskat, tedy na Divadelním náměstí, Český inspektorát lázní odmítl. Je tedy třeba hledat místo jiné. „Není možné Vřídlo uzavřít. Je to karlovarská rarita a návštěvníci města jej stále musí vidět tryskat. A my se musíme rozhodnout, zda kolonádu zbouráme, nebo ji opravíme. Já jsem pro demolici, není možné to tady pořád flikovat. Za pár let budeme ve stejné situaci," uvedl náměstek Čestmír Bruštík (ANO).

Také podle statika Petra Hampla je už současný stav některých konstrukcí neopravitelný.

„Je to horší než v roce 1998. Stav je havarijní, ale tentokrát neopravitelný tím způsobem, jako jsme to dělali v roce 1999 a 2000. Sanovat se to už nedá," uvedl Petr Hampl, který stav kolonády pravidelně kontroluje. Největší problém je podle něj v působení kysličníku uhličitého na betonové konstrukce. Zřejmě se při stavbě podcenily účinky plynu a konstrukce zdegradovala. Následně se narušily i kovové konstrukce.

I přesto zůstane Vřídlo i po odstávce pro návštěvníky otevřené, i když opět jen částečně.

Odstavena budou ale dvě uhnilá pítka, které už za tohoto stavu provozovat nelze. A místo pěti výtoků Vřídla budou puštěny jenom tři, pramen, který má 72 stupňů, 50 a 30 stupňů.

„Nechceme lázeňství v Karlových Varech negativně ovlivnit. Uděláme vše pro to, aby návštěvníci mohli Vřídlo obdivovat i nadále. Je to symbolika, že Vřídlo žije," zdůraznil ředitel Trnka.

Investice do vyvedení Vřídla na jiném místě je oproti opravám kupole kolonády zanedbatelná. Ta půjde do desítek milionů. A stejně tak finančně náročné by bylo zbourání kolonády a postavení nové. Podle náměstka Bruštíka by mohla být ze dřeva, které agresivitě vřídelní vody odolá, anebo z litiny. „Musíme na to najít peníze, Vřídlo je lákadlo pro návštěvníky z celé země i zahraničí," zdůraznil náměstek.

Než se radní rozhodnou, kterou z variant opravy Vřídelní kolonády zvolí, bude u fontány stále viset upozornění: Omlouváme se za dočasné omezení z důvodu nezbytného statického zajištění.

Autor: Ivana Kalinová

29.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Andrej Babiš volil v parlamentních volbách 20. října v Průhonicích.
SLEDUJEME ON-LINE
18

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Policisté se při kontrolní akci zaměřili hlavně na náklaďáky

Karlovarský kraj – Především na nákladní automobily byla zaměřená akce, kterou vyhlásil vyhlásil policejní prezident společně s Generálním ředitelstvím cel a Centrem služeb pro silniční dopravu.

Na tržiště přijedou farmáři

Karlovy Vary – Další farmářské trhy, největší v Karlovarském kraji, se konají v pátek na prostranství před budovou městské tržnice ve Varšavské ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení