Rozhodnuto. Střední uměleckoprůmyslová škola keramická a sklářská v Karlových Varech se dočká zásadní a přelomové rekonstrukce, o níž diskutuje odborná veřejnost už mnoho let. Vedení Karlovarského kraje, které je zřizovatelem keramické školy, už zveřejnilo i budoucí podobu. V architektonické soutěži nakonec nejvíce zabodoval návrh od studia Petr Hájek Architekti, který vsadil na moderní pojetí.

Jak zdůrazňuje krajský radní pro oblast školství Jindřich Čermák (Piráti), vítězná podoba vzešla právě z architektonické minisoutěže, do jejíž finále nakonec postoupily tři nejlepší návrhy. "Projekt je starý už tři čtyři roky. Vítězné architektonické studio nyní zpracovává projektovou dokumentaci. Hájkův návrh vyhrál nejen mezi karlovarskou veřejností, ale i mezi odborníky," poznamenal.

Ilustrační foto
Ostrov chce ze Starého náměstí vyhnat auta. Prostor chce otevřít lidem

A s čím se v rámci náročné rekonstrukce a přestavby počítá? Zachována bude podle Čermáka pouze stará původní budova. "Moderní přístavba půjde k zemi, stejně jako ta část na Sokolovské ulici, kde se nacházejí byty. Nově navržená budova keramické školy tu původní v podstatě obkrouží," vysvětlil krajský radní pro školství s tím, že původní starou část školy kraj nechá v rámci této velké investiční akce opravit.

V nové budově se počítá nejen s moderně vybavenými učebnami a zázemím pro výuku keramiků, sklářů či fotografů, ale i velkou tělocvičnou, která bude mít hned několik vchodů zvenku, a to proto, aby ji podle Čermáka mohla využívat také široká veřejnost i mimo vyučovací hodiny. "V projektu se počítá i s podzemním parkovištěm, které má prioritně sloužit zaměstnancům keramické školy," upřesnil radní pro školství s tím, že škola po přestavbě a dostavbě se má otevřít v roce 2027.

Loučná pod Klínovcem. Ilustrační foto
Podkrušnohoří hrozí vedra a sucho, odborníci se radili, jak je zdolávat

Na začátku plánování se náklady odhadovaly na 600 až 700 milionů, nyní se vyšplhaly přes jednu miliardu korun. Výstavbu má hradit Fond pro spravedlivou transformaci. Peníze chce kraj do školy investovat především pro to, že jde o jedinou kreativní školu na území kraje, která má navíc velmi široký záběr, podmínky pro výuku studentů a učňů ale už dlouhé roky zaostávají. Učebny jsou zkrátka zaostalé. "Navíc se v rámci přestavby počítá i s důležitým a v současné době tolik aktuálním faktorem, jako je energetická soběstačnost. Nyní je provoz školy velmi energeticky náročný," uzavřel Čermák.