Mrazy v poslední době zřejmě na čas vyhnaly lidi, kteří stále žijí v prostoru garáží v Jabloňové ulici ve Staré Roli v Karlových Varech. Když se sem redakce v pátek 12. ledna vydala, aby zjistila, jak se jim v tomto krušném zimním období vede, nenašla zde nikoho. Přesto je ale mnoho momentů, které nasvědčují, že zde přebývají. Že zde žijí i nepříznivém ročním období, dokládá například provizorní prostor na sekání dřeva se spoustou pilin a několika špalky. Bezdomovci zde totiž mají v garážích i kamna.

Lidé bez domova zde obývají asi tři garáže. Jednou z nich by měla být stále i Nataša Soukupová, která obývá dvougaráž, jež je napůl města, napůl soukromá, se svým přítelem. „Vedle pak žije syn a naproti ještě jeden muž,“ uvedla vloni v létě žena bez domova, která tehdy prozradila, že tu bydlí tři roky. Její garážové obydlí bylo ale v pátek zamčené.

I velitel městské policie Marcel Vlasák se domnívá, že během mrazů bezdomovci garáže opouštějí. „Žijí zde víceméně trvale, ale když je taková zima, snaží se každý z nich najít teplý azyl,“ poznamenal.

Podle něho je místní osazení stálé a stížností ze strany Staroroláků, kteří se tudy báli i projít, naštěstí v posledních měsících ubylo. Nemalý podíl na tom má i otáčivá kamera, která lokalitu zabírá. Navíc město pokračuje v postupné demolici garáží.

Garáže v Jabloňové ulici | Video: Kopecká Jana

Jenomže Armáda spásy všechny tyto lidi pojmout nemůže. A to nejen z kapacitních důvodů, ale i proto, že všichni nejsou schopní se vzdát své závislosti na alkoholu nebo drogách. Navíc, jak v prosinci vysvětlila sociální pracovnice karlovarské Armády spásy Veronika Nedbálková, řada z nich ani nechce jejich služby využít. „Díky práci v terénu víme, že ne všichni bezdomovci k nám docházejí. Ti, kteří nechodí do denního centra, se mnohdy prý bojí některých jedinců, kteří k nám docházejí,“ prozradila.

„Možná, že jsou někteří na zimní období domluveni se zahrádkáři. Když byly vánoční povodně, pomáhali jsme s evakuací lidí bez domova, kteří žili v zahrádkářské kolonii. Umisťovali jsme je do Armády spásy,“ pokračoval velitel Vlasák s tím, že během příznivějšího ročního období obývají i prostory pod mosty, kde ale v této době bývá kvůli blízkosti řek pochopitelně mnohem větší zima.

„Během zimních měsíců chodí do prostor Vřídla a kolonád, aby se zahřáli. I když jde o jedince a ne žádné skupiny, je to opravdu velký problém, který musíme řešit dennodenně. Proto zde chceme zřídit permanentní kontrolu,“ uvedl velitel městské policie.

Městské strážníky opakovaně zaměstnává asi jedna třetina karlovarských bezdomovců, kteří podle něho buď páchají přestupky a nebo si na ně stěžují občané. „A to třeba proto, že někde posedávají a nebo zapáchají. Těch nejproblémovějších evidujeme na území města asi dvacet,“ uzavřel Vlasák.