Do průvodu, který se vydal večer od hradu přes historickou část města, se přidaly desítky nadšených dětí s lampióny.

Podobné akce na loketském hradě bývají vždy zpestřeny o stánkový prodej. A bylo tomu tak i na letošních Svatomartinských slavnostech. A protože šlo o akci spojenou s českou tradicí, nemohla v nabídce občerstvení chybět klasická svatomartinská husa.

Zdroj: Kopecká Jana

„Máme tady dvě varianty svatomartinské husy, a to buď s nádivkou a nebo na medu. Také jsme uvařili dančí guláš s rozmarýnem a jalovcem, zvěřina bývá také tradiční pokrm na svatého Martina. Máme zde kaldoun, což je silný drůbeží vývar,“ uvedl Jiří Jedlička, šéfkuchař z Kadaně, který objíždí různé eventové akce, vaří především na objednávku.

V Krušných horách připadl nový sníh.
Svatý Martin přijel na bílém koni. V Krušných horách připadl nový sníh

Ten prozradil, že aby byla svatomartinská husa opravdu vydařená, musí se péci zvolna čtyři až pět hodin při teplotě maximálně do 150 stupňů Celsia. „Musí se táhnout. Buď ji pečeme s nádivkou, nebo bez ní, a také nádivku můžeme péci samostatně. Ta se skládá z kachních jatýrek, domácí žemle, muškátového ořechu a směsi bylinek. Přidáváme bazalku, yzop a hlavně čerstvou zelenou petrželku. Ke kachně pak podáváme špekové knedlíky, jejichž součástí jsou opět bylinky,“ prozradil recept na svatomartinskou husu šéfkuchař z Kadaně.