V novém seriálu Deníku se podíváme do Karlových Varů a zaměříme se na někdejší proluky, kde došlo ke zbourání původních domů mnohdy i před mnohými desetiletími. Veřejnost si na jejich absenci logicky navykla, takže následná výstavba nových domů se ne vždy lidem zamlouvala. Také se podíváme na domy, které prošly výraznou rekonstrukcí.

V tomto díle přinášíme současný pohled na Divadelní náměstí a Novou Louku. Mnohé domy v této lokalitě prošly zásadní rekonstrukcí na začátku nového milénia. Ne vždy to bylo ale zcela černobílé. Vzpomeňme na nákladnou rekonstrukci budovy Městského divadla, u níž se následně prokázalo, jak předražené byly některé její části - například drahé štětky na záchod. Hodně rušno byl také kolem prodeje domu na adrese Divadelní 247, kde se nachází vstup k lanové dráze na Imperial. Tehdejší vedení města ji za velké nevole veřejnosti i opozice prodalo společnosti FADN. Ta se zavázala, že tunel k lanovce do určitého data opraví, což se nestalo.

Atrium a Thermal v pozadí.
Podívejte se: Takto se změnilo okolí Thermalu

Pozitivní je ale oprava bývalé budovy Spořitelny, která byla vevnitř rozpadlá. Na rozdíl od jiných nemovitostí v této lokalitě se jí během covidu podařilo získat nové majitele.

Zásadní změna nastala na začátku stoupání v Divadelní ulici nad divadlem, kde byla proluka. Ještě v roce 1995 řešili zastupitelé, co s ní bude. Padl zde dokonce návrh postavit tu parkovací dům, což ale nakonec odsouhlaseno nebylo. Dnes tu stojí hotel s restaurací a obchodní pasáží, která marně čeká na své využití.

Snad nikde v lázeňském území není tak patrné jako právě na Novou Louce, jak postupem 20. století docházelo k prolínání architektur. Secesní hotely střídají moderní, přičemž jeden dům stojí nalepen vedle druhého. Všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí. Komunistické obchody typu Tuzex nahradily prodejny s luxusním zbožím. Mnoho z nich nyní ale hledá své nové majitele či nájemce.

Návrhy, jak mohl vypadat hotel Thermal.
Podívejte se, jak se stavěl Thermal a jak mohl vypadat podle původních návrhů