Hned několik atraktivních objektů v karlovarském lázeňském území by se mohlo ocitnout na seznamu ruských nemovitostí, u nichž stát uvažuje o možném dočasném zmrazení majetku v souvislosti se sankcemi kvůli válce na Ukrajině. V jakém stádiu jsou jednání kolem toho a kterých domů v Karlových Varech by se případně umístění na takzvaný blacklist mohlo týkat, však podléhá podmínce mlčenlivosti. Ředitelka vnějších vztahů ministerstva financí Michaela Lagronová však potvrdila, že se ohledně zmrazení majetku řeší oficiálně i konkrétní osoby a subjekty působících v lázeňských městech.

"Omlouvám se, ale vše, na co se ptáte, podléhá klauzuli o mlčenlivosti dle platného zákona o provádění mezinárodních sankcí, kterým se právě v současné situaci řídí Finanční analytický úřad (FAÚ - instituce spadající pod ministerstvo financí, které plní funkci finanční zpravodajské jednotky). Žádné konkrétní informace vám tak bohužel sdělit nemůžeme. Jediné, co můžu potvrdit, že se FAÚ zabývá i některými osobami a subjekty v českých lázeňských městech," odpověděla ředitelka Langronová na dotaz Deníku ohledně možného zmrazení ruského majetku v Karlových Varech.

V médiích se v poslední době často skloňuje firma Schlosspark, která podle katastru nemovitostí vlastní stejnojmenný hotel nad chrámem Maří Magdaleny v Kolmé ulici. Schlosspark byla dříve Západním přístavem, kde byl jednatelem Sergey Erypalov. Ten nebyl pro vedení města, které působilo na magistrátě kolem roku 2005 (tehdy byl náměstkem primátora pro majetek Tomáš Hybner), nikterak neznámou osobou. Schlosspark chtěl například v roce 2007 odkoupit za velké peníze areál zahradnictví Na Vyhlídce, pozemky si v roce 2003 koupil od města přímý zájemce – Karlovarské stavební bytové družstvo Vyhlídka. Nyní ho vlastní společnost Karlovarská vyhlídka. V roce 2005 ještě tehdejšího Západního přístavu přišel s nabídkou na magistrát, že si pronajme na 99 let Císařské lázně. Stoprocentním vlastníkem Schlossparku stejně jako někdejšího Západního přístavu je akciová společnost SM Trade, registrovaná ve Švýcarsku, a jejími vlastníky je několik fyzických osob. Ty mají mít vazby na ruské oligarchy z těžebního průmyslu. Sám Erypalov byl viceprezidentem velkých jekatěrinburských železáren. "Něco jsem samozřejmě v médiích zaregistroval, ale já jsem jen pouhý zaměstnanec. Do hotelu jsem nastoupil v listopadu loňského roku a mou náplní je, abychom měli klienty. Osobu pana Erypalova jsem nikdy neviděl. Vím jen, že hotel vlastní švýcarská společnost," reagoval ředitel hotelu Schlosspark Michal Vinš.

Další články na podobné téma najdete ZDE>>>

Dalším z objektů, které mají být v hledáčku úřadů, je hotel Savoy Westend v ulici Petra Velikého. Podle katastru nemovitostí ho vlastní firma Lunisoft, kde jediným společníkem Vao "Intourist" z Moskvy. Jednatelem této společnosti je Natalia Vasilieva Balabanova z Moskvy. Ruskou cestovní kancelář Vao "Intourist" má ovládat prokremelský oligarcha Vladimir Jevtušenkov, který se ocitl na sankčním seznamu. Redakce požádala o vyjádření hotelu, reakce se ale nedočkala.

Jedním z dalších zmiňovaných sporných domů má být i nedaleký rozsáhlý komplex Bristolu na Zámeckém Vrchu i Sadové ulici. Jeho vlastníkem je firma Bristol Group, kterou založil před lety jako rodinnou společnost filmař ruské filmové společnosti Mosfilmu Boris Kocherov. Ten je také jednatelem, a to společně s dalšími příbuznými - Maximem, Georgijem, Marinou a Darjou. Jedinými současnými oficiálními společníky jsou Maxim a Marina Kocherovi. Nikdo z vedení hotelového komplexu ale neposkytl redakci svou odpověď.

Velmi zajímavým případem je lázeňský hotel Moskevský dvůr v Sadové ulici. Ten podle katastru nemovitostí patří společnosti Kurort, kterou z 80 procent ovládá Vláda města Moskvy, dvacetiprocentním společníkem je pak karlovarská lékařka Dagmar Špišáková. Na hotelu nyní visí cedule, že je hotel mimo provoz. Vyjádření lékařky Špišákové se Deníku nepodařilo získat.