Řev, napřažené pěsti před obličejem, škrcení, boj o fotoaparát a posléze i fyzické napadení. To není filmový scénář, ale skutečnost. Tento incident se odehrál v úterý 5.říjnadopoledne v Bulharské ulici v Karlových Varech. Arménský podnikatel Leva Divotyan tam napadl novinářku Karlovarského deníku Ivanu Kalinovou. V dalším násilí mu zabránil Divotyanův čtyřiasedmdesátiletý soused Josef Kupka, který od něj dostal ránu a skončil na schodech domu. Novinářka se pak zachránila útěkem.

„K takovému útoku neměl Divotyan žádný důvod. Do domu v Bulharské ulici mě pozvali zdejší nájemníci bytů, kteří protestují proti jeho stavbě bazénu a sauny ve sklepě. Podnikatel je tam vybudoval i přesto, že neměl stavební povolení. Lidé mě vybavili plnou mocí, abych je zastupovala při prohlídce těchto prostor. Ústní jednání svolal stavební úřad karlovarského magistrátu,“ vysvětlila svou přítomnost v domě Kalinová.

„Šlo o žádost stavebníka o dodatečné povolení stavby, podanou v souladu se stavebním zákonem. V reakci na tuto žádost stavební úřad zahájil odpovídající řízení. Informoval o něm i ostatní účastníky,“ potvrdil informaci Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Do Divotyanova bytu novinářku nepustili. „To jsem respektovala, ale čekala jsem, až účastníci řízení skončí a vyjdou z jeho bytu ven. A začala fotografovat,“ líčí další události Kalinová. To, co se dělo potom, považuje za příšerný zážitek. „Úředníci začali vycházet a on po mně skočil. Před očima jsem měla jen pěsti. Uhnula jsem, ale sápal se mi po krku a z ruky mi rval fotoaparát. Věděla jsem, že se musím ubránit, jinak by to bylo na krev. Jeho pozornost ode mne odvedl až Josef Kupka, který se na něj zezadu vrhl. Snažila jsem se potom utéct, křičela jsem, ale přesto se za mnou ještě vyřítil a snažil se mě dohonit,“ dodává novinářka.

Úředníci incidentu přihlíželi. „Nepomohli mi, naopak, usmívali se, to mě naprosto šokovalo,“ dodává Kalinová.

Kalinová už podala na Divotyana trestní oznámení. Totéž okamžitě učinil i Josef Kupka. I on je případem šokován. „Paní Kalinová si úředníky při odchodu fotografovala. Když vycházel pan Divotyan a viděl, jak si ho fotí, tak si zakryl obličej nějakými dokumenty, a když to blesklo, tak se na novinářku vrhl. Vyrazil jí fotoaparát z ruky a vrhl se po jejím krku. Já jsem v tu chvíli chytil jeho ruku, on po mně švihl, já zavrávoral a upadl jsem na schody. Slyšel jsem, jak paní Kalinová strašně křičí,“ popsal incident Kupka.

A stanovisko magistrátu? „Pokud novinářka Kalinová uvádí, že byla fyzicky napadena stavebníkem a zažila nepřijatelné chování úředníků stavebního úřadu, a proto podala trestní oznámení Policii České republiky, považuji to za naprosto správný postup. Policie může v rámci šetření prokázat, co se ve skutečnosti stalo, zda skutečně došlo k trestnému činu, a vyvodit příslušné důsledky,“ dodal mluvčí radnice Kopál.

Policie se bude případem zabývat. „Pokud bylo podáno trestní oznámení, budeme se tímto případem zcela určitě zabývat,“ řekl Pavel Valenta, mluvčí Policie ČR.