Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podpoříme rozdělení KKN na původní samostatné objekty

Karlovy Vary - Jiří Kotek z Alternativy o koncepci zdravotnictví

23.9.2009 1
SDÍLEJ:

Jiří Kotek, zastupitel (Alternativa)Foto: DENÍK/Archiv

Problematika zdravotnictví
Zdravotnictví je problémem ve většině zemí, Českou republiku nevyjímaje! Neexistuje jediný a nejsprávnější model jeho provozu a jeho financování. Nastavení únosné rovnováhy systému je závislé na ekonomické vyspělosti dané země. Toto východisko je také pro nás determinující, proto je nezbytné zůstat v debatě o zdravotnictví na zemi, přesněji v českém dolíčku.

Strategie zdravotnictví Karlovarského kraje.
Zastupitelům předložený materiál, vydávaný za koncepci, je draze pořízeným materiálem chronicky známých popisů, čísel a konstatování o stále kritičtějším personálním i technickém stavu KKN. Více než posledních 20 let se mluví o vizi nové nemocnice a spíše se nemluví o těch dalších. Materiál nepřináší v podstatě nic nového! Pro připomenutí akutního stavu je však použitelný a jakýsi ucelený přehled pro širší veřejnost poskytuje.

První teze o nutnosti „krajské“ zdravotní koncepce je mylná.
Samotný předložený materiál jí v úvodu sice proklamuje, ale neřeší a věnuje se v podstatě jen KKN a.s. Převedení nemocnic do majetku krajů bylo zásadní politickou chybou. Nebylo totiž podloženo žádnými kompetencemi a rozpočtovým zajištěním. Legislativní rámec zdravotnictví se odvíjí od ústavy a zákona o zdraví, které ukládají státu základní povinnosti při zajištění zdravotní péče!
Proto není smysluplné podlehnout v jednotlivých krajích pocitu spasení a podstoupit trápení nad dílčími koncepcemi. Naopak, je třeba vyvinout politický tlak na vytvoření základní sítě státních nemocnic a sejmout toto absurdní břemeno z krajů! Není totiž v možnostech kraje nic jiného, než určit jednu krajskou nemocnici a tuto nasměrovat do zmíněné páteřní sítě.

K pochopení našeho současného místního problému a hledání cesty v krajském zastupitelstvu je třeba se alespoň o krok vrátit.
V pohledu do minulosti nemá smyslu rekapitulovat plané a prázdné debaty o zdravotnictví v našem kraji v minulých X letech, ale určitě je třeba se vrátit do období předchozí koalice ODS a ČSSD. Toto období pokládáme za nejhorší v novodobých dějinách nemocnice. Intriky, mlžení, nedobytné informace a tunelování, za kterým se rýsovala stranická vize ODS s překlopením předlužených nemocnic do neprůhledných vlastnických struktur, typických naší mafiánské době. Prvním krokem k tomu byla fúze – módní trend ODS minulého období. Jen obdivuhodná odpovědnost a statečnost lékařů, obětavá solidarita sester a podpora technického personálu v Karlových Varech vylila problémy špatného řízení a astronomického zadlužování KKN do ulic a demonstrací. To byla hráz, která zabránila naplnění záměru tehdejší koalice ODS a ČSSD. Patrně toto fatální selhání ODS a zejména její mocenská arogance přispěly také k její volební porážce. ČSSD si toto selhání dokázala prozřetelně vyřešit ještě před volbami. Nové vedení kraje pak po volbách nastavilo prospěšný trend transparentnosti a široké diskuse.

Defuzace je východisko pro řešení
V předloňském krizovém stavu v KKN byly předloženy požadavky demonstrujících zdravotníků a v nich jako první podmínka byla uvedena „defuzace“, jak tehdy pojmenoval primář Kubín znovurozdělení nemocnic na samostatné subjekty. V následných vyjednáváních se však pod tlakem vedení kraje tato podmínka vytratila. Situaci jsme tehdy kverulantsky komentovali tak, že „politici vydrbali se zdravotníky“. V návaznosti na práci svých kolegů v minulém zastupitelstvu - Horníka, Morávka a Růžičky se konzistentně domníváme, že právě toto rozdělení je také dnes základní podmínkou pro další kroky při řešení kritického stavu.

Výstavba nové krajské nemocnice
Ano, kdo by si jí nepřál? Stav objektů a techniky je zjevně neudržitelný a lidé v těch podmínkách setrvávají jen v naději na změnu. Proto je nutné vytvářet podmínky pro její výstavbu: zajistit pozemky, kapacitní analýzy, studie. Doporučit můžeme eliminaci osob a úkonů spojených se špatnou přípravou stavby KV arény a její korupční losovačky. Musíme si však v pokoře uvědomit, že záměr realizace nové nemocnice výrazně přesahuje možnosti současného krajského zastupitelstva. S odkazem na výše uvedenou základní síť státních nemocnit, je třeba nasměrovat aktivitu právě tímto směrem a realizaci dokončit společně se státem. Pokládáme proto za vhodné vyčlenit v rámci příslušného odboru kapacitu pro tuto koncepční činnost.

Adaptace nemocnic v Sokolově a Chebu
Záměry pro tyto nemocnice musí zohlednit aktuální dynamický rozvoj technických možností medicíny, stejně jako rozvoj mobilní techniky a infrastruktury v regionu. Společné soužití v Evropě a bezhraniční spolupráce je výzvou také ve zdravotnictví. Specializace a rozvoj v gerontologických oborech je perspektivou pro vytvoření jejich zázemí. Tyto náměty nejsou dogmaty, pouze naznačením dostatečných možností a kombinací řešení. Finanční krytí musí být vícezdrojové a nemůže zůstat v kleci krajského rozpočtu.

Zabránit bankrotu KKN nejen finančnímu, ale také profesionálnímu se dá pouze bezodkladným opuštěním emotivních debat o nedostupnosti zdravotní péče, protože reorganizace KKN jí v žádném případě neohrozí.

Proto zastupitelé ALTERNATIVY podpoří takovýto scénář řešení situace KKN:
1. Podpoříme rozdělení KKN na původní samostatné subjekty
2. Podpoříme určení jedné krajské nemocnice se všemi primárně nezbytnými funkcemi pro poskytnutí komplexní péče v komplikovaných situacích
3. Umožníme adaptaci dvou zbývajících nemocnic do aktuálních podmínek místa a regionu
4. Podpoříme strategický záměr přípravy výstavby nové nemocnice.
5. Řešení koncepce zdravotnictví či zásahů do jeho struktury v kraji řešit samostatně na dalším zastupitelstvu

22.září 2009
Jiří Kotek, ALTERNATIVA

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti. Volit sem přišla i hejtmanka Jana Vildumetzová a ministr dopravy Dan Ťok.

Volební účast je zatím průměrná

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Karlovarský kraj – Pacienti v nemocnicích, senioři v Domovech důchodců, lidé, kteří mají adresu na magistrátu i vězňové, ti všichni, stejně jako ostatní voliči starší osmnácti let mohou v probíhajících volbách do Parlamentu České republiky volit.

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Jak zajišťuje městská policie bezpečnost občanů a jejich hlasů během voleb?

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

V Karlových Varech odvolili favorité voleb, hejtmanka Vildumetzová i ministr Ťok

Karlovy Vary - /FOTO, VIDEO/ Poměrně značný zájem je o volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v krajském městě Karlovy Vary.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení