Na pražských Vinohradských hřbitovech se dnes uskutečnilo poslední rozloučení s Vladimírem Stehlíkem, dlouholetým majitelem části ocelářského gigantu kladenské Poldi. Podnikatel a architekt zemřel 9. února v 79 letech. Jak uvedl pro Deník jeho syn Radek Stehlík, který trvale žije v Karlových Varech, otec zemřel při nepředpokládané operaci. Radek Stehlík, který je designovým sklářem, je v současné době ale na druhé straně zeměkoule, v jižním Tichém oceánu, a tak se pohřbu zúčastnit nemohl. Na ostrově Moorea ve Francouzské Polynésii nechal za svého otce už v neděli 12. února sloužit bohoslužbu a chce tam postavit sochu Československo.

"Jsem na několikatýdenních pracovních cestách bezmála na druhé straně planety a s termínovanou letenkou. Táta o mé cestě věděl a hovořil jsem s ním dlouze před mým odletem a zkoušel mu volat i z cest. Netušil jsem, že krátce po příletu do Francouzské Polynésie mi táta při nepředpokládané operaci v Motole zemře. Nestihl jsem se s ním rozloučit - jak se zpívá v jedné písni “ i kdybych nerychlejší koně sedlal “ …. V neděli tady, na ostrově Moorea, který kdysi spolu navštívili moji rodiče, proběhla za tátu v kostele St. Michell bohoslužba. Já se přesouvám k observatoři a památníku Rastislava Štefánika a budu tam realizovat sochu Československo, jejíž části jsem připravil ve svém ateliéru v Karlových Varech. Jde o sochu, kterou chci symbolicky věnovat mému otci, teprve se ale dokončuje," hlásil z ostrova Moorea karlovarský umělec.

Radek Stehlík spoluprovozuje v Karlových Varech rodinné sklářské StudioStehlík založené v roce 1991. Střední škola i vysoká, Umprum, které studoval, spolupracují s Moserem, a tak Stehlík už v Karlových Varech po absolvování vysoké školy v roce 2000 zůstal.

Vladimír Stehlík založil v roce 1990 společnost Bohemia Art, která v roce 1993 získala krachující Poldi Kladno. Kupující ale nikdy nezaplatil celou kupní částku, tedy 1,75 miliardy korun. Stehlík stál v čele oceláren v letech 1993 až 1996, nikdy se mu ale nepodařilo Poldi znovu zcela zprovoznit. Místo toho došlo k sérii konkurzů a také obvinění Stehlíka a jeho syna Marka kvůli neuhrazení zdravotního pojištění zaměstnanců. Čelil také podezření, že převedl více než 100 milionů korun z majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel. Z toho ho uznal soud vinným, ale k trestu nedošlo, protože se na něj vztahovala amnestie prezidenta Václava Klause. Jeho zaměstnanci ho ale podporovali, přes dva tisíce pracovníků v roce 1996 demonstrovalo v Praze, aby vyjádřili nespokojenost s tehdejší vládou.